اثر حمله پهپادی به عربستان بر بازار نفت

به گزارش وبلاگ 2012، میزان خسارت وارد شده به تاسیسات نفتی عربستان در اثر حمله اخیر پهپادها هنوز معین نیست ولی هرچه باشد بر فراوری نفت عربستان تاثیر می گذارد و در نتیجه، عرضه جهانی نفت هم تحت تاثیر قرار می گیرد.

اثر حمله پهپادی به عربستان بر بازار نفت

به گزارش وبلاگ 2012 به نقل از خبرگزاری تسنیم، حمله پهپاد ها باعث آتش سوزی در دو تاسیسات اصلی شرکت نفت آرامکوی عربستان سعودی شده است.

خبرگزاری رسمی عربستان به نقل از سخنگوی وزارت کشور اعلام نمود آتش سوزی در تاسیسات ابکایک و خورایس در شرق عربستان تحت کنترل هستند.

در ساعت 4 صبح به وقت محلی، گروه های امنیت صنعتی آرامکو مهار آتش را در تاسیسات ابکایک و خورایس شروع کردند.

وزارت کشور عربستان منبع این حملات را معین نکرد و اعلام نمود آنالیز ها ادامه دارد.

در ماه های اخیر حوثی های یمن یک سری حملات مشابه به پایگاه های هوایی عربستان و سایر تاسیسات این کشور داشته اند که به گفته این گروه به تلافی بمباران های طولانی مدت عربستان بر مناطق تحت کنترل حوثی ها اجرا شده است.

حوثی ها مسئولیت این حملات را برعهده نگرفته اند ولی رسانه رسمی آنها اعلام نمود بیانیه مهمی در خصوص یک عملیات پهپادی در عربستان منتشر خواهد نمود.

ماه گذشته حوثی ها طی حمله ای تاسیسات مایع سازی گاز طبیعی شیبه آرامکو را به آتش کشیدند ولی هیچ خسارتی توسط این شرکت گزارش نشد.

تاسیسات حیاتی

تصاویر ویدیویی دودی را که از تاسیسات بزرگ نفتی ابکایک بالا می رود نشان می دهد و به نظر می رسد صدای شلیک گلوله در پس زمینه شنیده می گردد.

شرکت آرامکوی عربستان تاسیسات پالایشگاهی ابکایک را که در 60 کیلومتری جنوب غربی ظهران در استان شرقی واقع شده است، بزرگترین پالایشگاه تصفیه نفت خام در دنیا می داند.

این تاسیسات نفت خام ترش را به نفت شیرین تبدیل نموده و بعد به پایانه های خلیج فارس و دریای سرخ می فرستد و تخمین می زنند این پالایشگاه می تواند تا 7 میلیون بشکه نفت خام را در روز تصفیه کند.

این تاسیسات در گذشته مورد حمله قرار گرفته بودند. در فوریه 2006 ، القاعده سعی کرد با بمب گذاری های انتحاری به این پالایشگاه حمله کند ولی موفقیت آمیز نبود.

مجتمع خورایس در 160 کیلومتری ریاض، پایتخت عربستان واقع شده است. ذخایر این مجتمع بیش از 20 میلیارد بشکه نفت تخمین زده می گردد.

میزان خسارت وارد شده به این تاسیسات نفتی هنوز معین نیست ولی هرچه باشد بر فراوری نفت عربستان تاثیر می گذارد و در نتیجه ،عرضه دنیای نفت هم تحت تاثیر قرار می گیرد.

منبع: اقتصادنیوز

به "اثر حمله پهپادی به عربستان بر بازار نفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثر حمله پهپادی به عربستان بر بازار نفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید