اعتراض دیابتی ها به سهمیه بندی انسولین ، پاسخ تامین اجتماعی

به گزارش وبلاگ 2012، بیماران مبتلا به دیابت در ماه های اخیر با مشکلاتی برای دریافت انسولین از داروخانه ها روبرو شده اند و به آنها گفته می گردد باید به مرکز اسناد پزشکی و پایگاه های مشخص شده دیگر مراجعه و از تامین اجتماعی تاییدیه دریافت نمایند.

اعتراض دیابتی ها به سهمیه بندی انسولین ، پاسخ تامین اجتماعی

به گزارش ایسنا، دکتر جلال، رئیس اداره دارویی اسناد پزشکی تهران، توضیحاتی در این باره ارائه کرد و گفت: از گذشته هم باید برای دریافت داروی انسولین، تشکیل پرونده انجام می شد ولی به علت تعداد بالای مراجعین کار را به داروخانه ها سپرده بودیم.

وی اضافه کرد: بعد از آنالیز های تکمیلی و به علت آمار بالای فروش انسولین و مصرف بی رویه ای که داشت، طی هماهنگی با معاونت درمان و انجمن غدد، پروتکل جدید نوشته شد تا بتوانیم کنترل هزینه کنیم و جلوی مصرف بیرویه گرفته گردد.

رئیس اداره دارویی اسناد پزشکی تهران با بیان اینکه علیرغم این دستورالعمل، روند کار را تغییر ندادیم و روند قبلی داروخانه ها برقرار بود، اظهار کرد: ولی کدهای جدید از 13 فروردین در نظر گرفته و مقرر شد که بیماران به مرور به پایگاه های اعلام شده مراجعه نموده و تشکیل پرونده دهند تا دارو طبق گایدلاین جدید و پرونده تشکیل شده ارائه گردد، ولی به مرور سهمیه را کم کردیم؛ اگر سهمیه 7 تا بود، به 6 و 5 رسید تا بیماران ناچار شوند مراجعه نمایند.

جلال ادامه داد: از 13 فروردین کم کم بیماران به 10 پایگاه ما مراجعه کردند. داروخانه های 13 آبان، هلال احمر مرکزی، هلال احمر جشنواره و هلال احمر شهرری، 29 فروردین، پایگاه شهید کاظمی و مرکز اسناد پزشکی از این جمله بودند.

وی با بیان اینکه از اواخر شهریور کدهای قدیمی نیز مسدود شدند تا آنها که باقی مانده بودند ملزم شوند مراجعه نمایند تا سهمیه شان طبق پرونده جدید ثبت گردد، گفت: اکنون دیگر روند عادی شده است و از مرحله پیک مراجعات عبور نموده ایم.

رئیس اداره دارویی اسناد پزشکی تهران درباره اعتراض بعضی بیماران مبنی بر سرگردانی در ادارات و مراجعه چند باره برای تشکیل پرونده، گفت: اگر مدارک کافی باشد یک بار مراجعه کافی است. ما تاکید نموده بودیم آخرین آزمایش را به همراه داشته باشند، با این حال بعضی بدون آزمایش می آیند. اگر همان دفعه اول مدارک کامل باشد احتیاجی به دوندگی نیست.

جلال ادامه داد: با یک مرتبه تشکیل پرونده، دارو تایید می گردد و در اختیارشان قرار می گیرد.

وی همچنین درباره گلایه یک بیمار دیابتی مبنی بر تغییر انسولین به قرص توسط داروخانه، گفت: اگر پزشک دستور دهد ما اجازه نداریم بگوییم بیمار چه چیزی را مصرف کند یا نکند، یا بیمار را به سمت قرص سوق بدهیم. تشخیص بر عهده پزشک است.

رئیس اداره دارویی اسناد پزشکی تهران در پاسخ به اینکه آیا کمبود انسولین موجب این تصمیم نشده است، اظهار کرد: گرفتار مصرف بی رویه انسولین بودیم. بیمارانی داشتیم که بیشتر از سهمیه دارو می گرفتند و تاریخ مصرفش می گذشت. داروخانه نیز داروی یخچالی را پس نمی گیرد. بعضی بیماران به علت ترس از کمبود دارو، مازاد بر احتیاج تهیه و دارو انبار می کردند. 90 درصد هزینه این دارو را سازمان می دهد و این مصرف بی رویه باعث ضرر مالی و ارزبری از کشور می شد.

هرچند این اقدام طبق گفته مسئولین سازمان تامین اجتماعی در راستای جلوگیری از مصرف بی رویه این دارو بوده است، لازم بود اطلاع رسانی در این باره از ابتدای طرح صورت می گرفت و ترتیبی اتخاذ می شد تا بیماران معطلی کمتری در پایگاه ها داشته و گرفتار بوروکراسی های اداری نشوند.

منبع: همشهری آنلاین

به "اعتراض دیابتی ها به سهمیه بندی انسولین ، پاسخ تامین اجتماعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض دیابتی ها به سهمیه بندی انسولین ، پاسخ تامین اجتماعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید