بارش های پاییزی با تاخیر آغاز می شود

به گزارش وبلاگ 2012، مدیر کل پایش هواشناسی کشاورزی گفت: بنا بر مدل های اقلیمی، بارش های پاییز با تاخیر آغاز می شود و همچنان نسبت به دوره بلندمدت کمتر خواهد بود .

بارش های پاییزی با تاخیر آغاز می شود

به گزارش وبلاگ 2012، مسعود حقیقت، مدیر کل پایش هواشناسی کشاورزی در گفتگو با وبلاگ 2012 گفت: امروز در برخی نقاط استان های کرمان، بوشهر ، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، فارس و جزایر واقع در شرق خلیج فارس، تنگه هرمز و غرب دریای عمان رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت پیش بینی می شود.

وی با اشاره به رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت در ارتفاعات استان های البرز افزود: روز جمعه در ارتفاعات مازندران و روز شنبه در ارتفاعات زاگرس مرکزی و مازندران همچنین ارتفاعات هرمزگان رگبار پراکنده پیش بینی می شود.

حقیقت با اشاره به اینکه دمای هوا نسبت به هفته های قبل تا حدودی متعادل تر شده است، بیان نمود: گرچه در برخی منطقه ها ماندگاری هوای گرم همچنان وجود دارد، اما به طور کلی مشکل خاصی از لحاظ گرمایش در برخی منطقه ها نداریم.

مدیر کل پایش هواشناسی کشاورزی گفت: امسال به دلیل گرمای هوا 10 شهریور برداشت پسته آغاز شود، در حالی که سنوات گذشته برداشت پسته های پیش رس در 20 شهریور انجام می شد.

وی ادامه داد: در منطقه ها شمالی کشور همچون دشت مغان و قسمت های شمال شرق، گیلان، مازندران و گلستان که شلتوک برنج برداشت شده به دلیل احتمال رگبار بهاری شالیکاران در ساعات بعدازظهر، محصولات را به مکان های سرپوشیده انتقال دهند.

حقیقت در توصیه ای دیگر به کشاورزان گفت: با توجه به ماندگاری هوای گرم در راستای زاگرس، مدار آبیاری در مزارع چغندرقند، ذرت و سیب زمینی را تنظیم کنند و همواره برای جلوگیری از تنش خشکی از سولوپتاس استفاده کنند.

مدیر کل پایش هواشناسی کشاورزی با تاکید بر اجتناب کشاورزان از آتش زدن کاه و کلش در مزارع گندم و جو بیان نمود: کشاورزان کاه و کلش برای چرای دام استفاده کنند و بگذارند به خاک بازگردانده شود.

وی نسبت به شیوع آفت مگس مدیترانه ای هشدار داد و گفت: مگس مدیترانه ای به نام یکی از آفات کلیدی خسارت جدی وارد می کند، از این رو کشاورزان اهالی یک روستا باید اقدام به مبارزه با این افت کنند؛ چرا که مبارزه از طریق یک کشاورز تاثیری ندارد.

حقیقت با اشاره به اینکه امسال در بیشتر منطقه ها خشکسالی با شدت و ضعف وجود دارد، بیان نمود: امسال انواع خشکسالی همچون هیدرولوژی، کشاورزی و هواشناسی را در بیشتر منطقه ها تجربه کردیم.

مدیر کل پایش هواشناسی کشاورزی در خاتمه شرح داد: بنابر مدل های اقلیمی، بارش های پاییز با تاخیر آغاز می شود و همچنان نسبت به دوره بلندمدت کمتر خواهد بود .

منبع: جام جم آنلاین

به "بارش های پاییزی با تاخیر آغاز می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بارش های پاییزی با تاخیر آغاز می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید