بازار امن عتیقه و اشیاء تاریخی در فضای مجازی ؛ از نسخ خطی تا کاسه های صفوی ، مجوز خرید و فروش عتیقه هم به فروش می رسد!

به گزارش وبلاگ 2012، سایت های فروش لوازم دست دوم فضای امنی برای عتیقه بازها شده است به طوری که اگر به این سایت ها و اپلیکیشن ها رجوع کنیم تعداد قابل توجهی آگهی فروش از این دست خواهیم دید.

بازار امن عتیقه و اشیاء تاریخی در فضای مجازی ؛ از نسخ خطی تا کاسه های صفوی ، مجوز خرید و فروش عتیقه هم به فروش می رسد!

وبلاگ 2012: سایت های خرید و فروش آنلاین لوازم دست دوم بازار عجیبی است که همه چیز در آنها پیدا می شود. قرار دریافت دسته بندی عتیقه جات در این سایت ها راه را برای عتیقه بازها و معامله گران اشیای تاریخی باز کرده است تا بازاری نمایان و پنهان برای خود به راه اندازند.

شفاف نبودن قوانین در خصوص خرید فروش آثار منسوب به عتیقه فضا را برای عتیقه بازان باز گذاشته است که آثار مختلفی را به فروش برسانند. بررسی سایت های خرید و فروش وسائل دست دوم حاکی از آن است که هر چند بیشتر آگهی ها در بخش عتیقه جات مربوط وسائل شخصی، دکوری و کلکسیونی است اما آگهی های متفاوت تری نیز در این سایت ها جلب نظر می کند.

برخی از این آگهی ها به شکل مشخصی نمادی از بازار پنهان خرید و فروش است و آگهی دهنده ها مخاطبان را به بازدید از آثار دیگر دعوت می کنند. آثاری که مشخص نیست چه هویتی دارند.

آثاری که موزه ای توصیف شده یکی از آگهی های پر تعداد در این سایت هاست. در بیشتر این آگهی ها آثاری که قدمت قاجاری و صفوی برای آنها ادعا شده است به چشم می خورد.

کتب خطی یکی دیگر از آگهی های پرتعداد در سایت های خرید و فروش است. کتب خطی به طور کلاسیک دارای ارزش فراوان هستند و همیشه یکی از محصولات پر مخاطب عتیقه بازان به شمار می آیند. در سایت های خرید فروش از کتب خطی با قدمت 100 سال تا کتبی با قدمتی 300 سال دیده می شود. کتب خطی به دلیل از بین رفتن کاغذ و جوهر باید در شرایط خاصی نگهداری شوند.

یکی از عجیب ترین آگهی های این روزها روی صفحات خرید و فروش سایت ها، فروش پروانه خرید و فروش اشیا عتیقه مربوط به دوره پهلوی است که حالا همین برگه مجوز خود به شئی تاریخی تبدیل شده و برخی آن را برای فروش گذاشته اند.

در سایت ها تعداد زیادی اثر تقلبی مشابه آثار باستانی و تاریخی نیز دیده می شود. آثار تقلبی کشف شده از قاچاقچیان به قدری زیاد است که وزارت میراث فرهنگی بارها اعلام کرده امکان برپایی یک موزه با آثار تقلبی دارد. حضور آثار تقلبی در بازارها نشان دهنده میل به خرید و فروش آثار تاریخی و باستانی است. بیشتر آگهی دهنده های این بخش نیز مخاطبان را دعوت به دیدن آثار بیشتری می کنند. آثاری که در آگهی ها قرار نگرفته و مشخص نیست چه هویتی دارند.

رصد بازار خرید و فروش آنلاین نشان دهنده تمایل به خرید فروش آثار به اصطلاح عتیقه دارد. در این زمینه نیز نبود قوانین و ضوابط شفاف باعث شده که دست سودجیان باز باشد. پیش از این آگهی کردن کاشی های تاریخی سرقتی به ویژه آگهی فروش یکی از کاشی های کاخ نیاوران در سایت های مشابه جنجال بپا کرده بود. همچنین خارج از فضای مجازی نیز پاتوق های تجمع عتیقه بازها در شهرهای مختلف همیشه پوشش مناسبی برای خرید و فروش آثار بوده است. با وجود برخی اطلاع رسانی ها درباره حضور آثار سرقتی در این پاتوق ها بازدید و رسیدگی برای مبارزه با این بازارها توسط وزارت میراث فرهنگی صورت نمی گیرد و تعداد کم نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی و حمایت نکردن از این یگان باعث شده که سودجویان فضای امنی داشته باشند.

منبع: چمدان

به "بازار امن عتیقه و اشیاء تاریخی در فضای مجازی ؛ از نسخ خطی تا کاسه های صفوی ، مجوز خرید و فروش عتیقه هم به فروش می رسد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار امن عتیقه و اشیاء تاریخی در فضای مجازی ؛ از نسخ خطی تا کاسه های صفوی ، مجوز خرید و فروش عتیقه هم به فروش می رسد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید