بلغارستان می خواهد به ایران نزدیک گردد

بلغارستان از ایران درخواست کرد روابط محبت آمیز دو کشور به همکاری های دو جانبه تبدیل گردد. معاون وزیر گردشگری بلغارستان گفت: دو کشور برای این تغییر راه سختی در پیش دارند و باید کارهای زیادی به خاطر آن انجام دهند.

بلغارستان می خواهد به ایران نزدیک گردد

به گزارش خبرنگاران، لوبن کانچر (Lyuben Kancher) که در رأس هیأتی به دعوت ایران برای حضور در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری به تهران سفر نموده است، در دیدار با معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به سطح ضعیف تعاملات گردشگری دو کشور اشاره نمود و اضافه نمود: تعداد کمی از گردشگران ایرانی به بلغارستان سفر می نمایند، این اتفاق درباره سفر بلغاری ها به ایران نیز افتاده است. فکر می کنم وقت آن رسیده که دو کشور برای بهبود این وضعیت فکری نمایند.

او سپس به جاذبه های بلغارستان و تجربه های این کشور در گردشگری اشاره نمود و گفت: وجود 1600 چشمه آب معدنی که درمان گر بیش از 200 نوع بیماری است بلغارستان را به دومین مقصد آب های معدنی در اروپا تبدیل نموده است. همچنین چند سالی است که در گردشگری آشپزی و نوشیدنی ها تمرکز زیادی داشته ایم، تقریباً 12 مقصد برای این نوع گردشگری تعریف شده است. 7 مقصد فرهنگی و تاریخی نیز در بلغارستان وجود دارد که کیفیت گردشگری در این نقاط رو به افزایش است.

معاون وزیر گردشگری بلغارستان که تمایل زیادی برای به اشتراک گذاشتن تجربه های کشورش در امور گردشگری با ایران داشت، گفت: سال گذشته 9 میلیون و 227 هزار مسافر خارجی به بلغارستان سفر نموده اند که یک و نیم درصد بیشتر از جمعیت ساکن در این کشور بوده است. آرزو می کنیم این اتفاق در ایران هم رخ دهد.

او ادامه داد: بلغارستان به لحاظ مالی و سیاسی کشوری قابل پیش بینی است. عضویت در اتحادیه اروپا این امکان را بوجود آورده که در اقتصاد و زندگی اجتماعی به استانداردهای بالایی دست یابیم. بیکاری در این کشور زیر سه درصد است. همه اینها بلغارستان را به کشوری جذاب برای گردشگری تبدیل می نماید.

کانچر افزود: بیشترین گردشگرانی که به بلغارستان سفر می نمایند از همسایگان این کشور هستند، از جمله رومانی، یونان، ترکیه، مقدونیه و صربستان و البته آلمان که کمی از ما فاصله دارد. علت این استقبال تنوع محصولات گردشگری در بلغارستان است.

معاون وزیر گردشگری بلغارستان سپس به صندلی این کشور در اتحادیه اروپا و ابتکار عمل هایی که در گردشگری حوزه بالکان داشته اند اشاره نمود و اضافه نمود: نقشه ای از منطقه اروپا تهیه شده که در آن 400 نقطه تاریخی معین شده است. هر که از این نقشه بازدید کند، کارت هدیه دریافت می نماید. این نقشه انگیزه ای برای سفر گردشگران به بلغارستان شده است. همچنین بین 11 کشور حوزه بالکان، راستاهای مشترک گردشگری طراحی شده که به جذب مسافران بیشتر یاری می نماید.

وی اعلام کرد: اگرچه وظیفه وزارت گردشگری بلغارستان طراحی یک راستا توریستی است، اما مستلزم این کار وجود یک اراده ای سیاسی در کشور است، اگر از دولت مرکزی حمایتی نباشد این اتفاق ها هم رخ نمی دهد.

او با تاکید ضرورت استفاده از همه امکانات دو کشور برای تقویت روابط گردشگری، خطاب به ایران گفت: باید لجستیک عمل کرد در کنار آن باید مدیری باشد که همه امور و برنامه ها را درست راهنمایی کند.

کانچر همچنین با ابراز علاقه برای سرمایه گذاری ایران در بلغارستان، پیشنهادهای در راستای توسعه همکاری های گردشگری دو کشور ارائه کرد و اضافه نمود: می توان شهرهایی از دو کشور را خواهرخوانده نامید. برای اجرای این ایده می توان نخست به شهرهای گردشگری دو کشور فکر کرد. باید خط هوایی مستقیمی بین ایران و بلغارستان ایجاد گردد، ارتباط تهران با صوفیه که مرکزی مهمی در بالکان است، می تواند به ایران یاری کند. همچنین ضروری است کارگاه های مشترکی بین دو کشور شکل بگیرد. این موضوع در موافقت نامه ایران و بلغارستان که سال 2008 امضا شد، ذکر شده است.

معاون وزیر گردشگری بلغارستان سخنان خود را با این جمله که جهانگردی قشنگ ترین دیپلماسی است، به سرانجام برد.

ولی تیموری، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در ادامه این سخن، اعلام کرد: گردشگری قدرت جادوگری دارد. اگر جادوگر باشید گردشگری ابزار خوبی برای رسیدن به خواسته ها است.

معاون وزیر گردشگری بلغارستان در ادامه به مزاح گفت: آیا در ایران چوب جادو می فروشند که من آن را بخرم.

تیموری پس از این سخنان از پیشنهادهای بلغارستان برای توسعه همکاری های گردشگری استقبال کرد و گفت: با توانمندی این کشور در حوزه آب درمانی و اسپا کاملاً آشنا هستم. دو کشور در حوزه های مختلفی برای همکاری ظرفیت دارند که می توان آنها را تقویت کرد. تفاهم نامه گردشگری دو کشور که در سال 2008 امضا شده اکنون منقضی شده است، ولی می توانیم با حرکتی میانبر هم تفاهم نامه را تمدید کنیم و هم سند اجرایی برای امضای یادداشت تفاهم آماده کنیم. در کنار آن نیز کارگاه مشترکی بین بخش خصوصی ایران و بلغارستان تشکیل گردد. در قالب یک برنامه زمان بندی شده می توان چند محور مهم را برای همکاری های دو کشور مشخص کرد

وی با بیان اینکه شناخت مردم دو کشور از یکدیگر به بیشتر شدن تعداد گردشگران یاری می نماید، اضافه نمود: در سال حدود 2 میلیون ایرانی به ترکیه سفر می نمایند، اگر ارتباطات و تعاملات ایران و بلغارستان بیشتر گردد، ممکن است تعداد سفرهای ایرانی ها به بلغارستان نیز افزایش یابد و برعکس این اتفاق در ایران رخ دهد.

معاون گردشگری از آمادگی ایران برای برگزاری تورهای آشناسازی اطلاع داد و حتی از هیأت وزارت گردشگری بلغارستان که به بهانه نمایشگاه گردشگری به ایران سفر نموده اند دعوت کرد در تور مشابهی شرکت نمایند و در ادامه گفت: این آمد و شدها حتماً به حرکتی اجرایی در توسعه گردشگری دو کشور منجر خواهد شد.

دو مقام مسؤول با وجود ابراز نارضایتی نسبت به تعداد گردشگران دو کشور، هیچ آماری در این خصوص اعلام نکردند، اما آخرین آمارهای وزارت گردشگری بلغارستان و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حاکی از این است که در سال 2017 جمعیتی بالغ بر 36 هزار و 436 نفر ایرانی به بلغارستان سفر نموده اند و یک هزار و 196 نفر از این کشور به ایران وارد شده اند.

معاون وزیر گردشگری بلغارستان در سرانجام این دیدار صنایع دستی کشورش را به معاون گردشگری ایران اهدا کرد. کانچر همچنین ملاقاتی با علی اصغر مونسان، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری داشت که به خبرنگاران اجازه حضور داده نشد.

طبق اعلام برنامه نمایشگاه بین المللی گردشگری قرار بود در نخستین روز، پس از مراسم افتتاحیه، دیدارهای جداگانه ای بین مسؤولان گردشگری و سفیر انگلستان در ایران، معاون وزیر فرهنگ و گردشگری افغانستان و رایزن فرهنگی و مالی سفارت عمان در ایران انجام گردد که همه آنها لغو شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بلغارستان می خواهد به ایران نزدیک گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلغارستان می خواهد به ایران نزدیک گردد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید