بهترین روش کاشت هسته پرتقال در گلدان

به گزارش وبلاگ 2012، کاشت هسته پرتقال در گلدان به نور زیاد، گرمای معمولی، آبیاری متوسط و خاک حاصلخیز نیاز دارد. در ادامه با شیوه کاشت هسته پرتقال در گلدان آشنا شوید.

بهترین روش کاشت هسته پرتقال در گلدان

وبلاگ 2012 | سرویس گیاهان و حیوانات - روش کاشت هسته مرکبات در گلدان و باغچه نسبت به کاشت آن ها در باغ متفاوت است. کاشت دانه یا هسته پرتقال و دیگر مرکبات نظیر لیمو ترش، نارنگی، نارنج و گریپ فروت در گلدان بسیار آسان، زیبا و لذت بخش است (البته روش کاشت پرتقال خونی در گلدان کمی سخت است) و ضمن ایجاد گلدانی زیبا و سرسبز عطر دلنشین برگ های آنها خانه شما را معطر خواهد کرد. در این بخش از وبلاگ 2012 قصد دارم تا شما را با روش کاشت دانه پرتقال در گلدان، شیوه و شرایط نگهداری درخت پرتقال در گلدان آشنا کنیم. لطفا با ما همراه شوید.

کاشت هسته پرتقال در گلدان

هسته پرتقال بسته به شرایط و دمای محیط بین 10 تا 20 روز طول می کشد تا سبز شده و جوانه بزند. برای کاشت دانه پرتقال در گلدان وسایل زیر را احتیاج دارید:

  • وسایل مورد احتیاج
  • گلدان
  • هسته پرتقال
  • خاکبرگ
  • دستمال

هسته های پرتقال را جمع آوری نموده و آنها را به مدت 24 ساعت در داخل آب بخیسانید. توجه کنید از هسته هایی که وارد دهان شده اند استفاده نکنید چرا که بزاق دهان باعث از بین رفتن قوه نامیه دانه ها خواهد شد.

بعد از گذشت 2 تا 3 روز، با احتیاط پوست رویی هسته ها را جدا کنید، مراقب باشید تا به قسمت نرم و گوشتی هسته پرتقال آسیبی نرسد.

دانههای پوست کنده پرتقال را با فاصله و ردیفی بر روی یک دستمال کاغذی بچینید و دستمال را چند لایه تا کنید.

در تمام این مدت دستمال را مرطوب نگه دارد.

می توانید دانه های پرتقال را مستقیما در داخل گلدانهای کوچک بکارید یا اینکه در ابتدا دانه ها را در سینتی نشا حاوی خاکبرگ با فاصله 7 تا 10 سانتیمتر از یکدیگر بکارید.

بر روی گلدان یک کیسه پلاستیکی شفاف بکشید تا ایجاد شرایط گلخانه ای شود و احتیاج رطوبتی دانه ها تامین شود.

گلدان را درجایی که نور غیر مستقیم به آن برسد قراردهید. دمای اتاق بایستی بین 21 تا 24 درجه سانتی گراد باشد . دقت داشته باشید در طول این مدت خاک گلدان همواره مرطوب باشد. برای تهویه هوا ضروری است بر روی کیسه پلاستیکی چند سوراخ ایجاد کنید.

دانه های پرتقال را هر چند وقت یک بار بررسی کنید و به منظور حفظ رطوبت خاک، آن را مرطوب کنید. در 3 تا 6 هفته جوانه ها ظاهر می شوند.

بعد از گذشت 3 تا 6 هفته دانه های پرتقال جوانه زده و برگ های کوچکی سبز می شوند. در این زمان می توانید .پوشش نایلونی را از گلدان بردارید.

جوانههای پرتقال را به داخل یک گلدان 15 سانتی متری با خاک گلدانی مناسب منتقل کنید .

به تدریج میزان نوردهی را افزایش دهید تا جایی که گیاه تان روزانه 4 ساعت نور مستقیم دریافت کند .

سپس گیاه را درمکانی آفتاب گیر که نور غیرمستقیم دریافت می کند قراردهید . بهترین مکان پنجرههای جنوبی خانه است.

ذکر این نکته ضروری است که درخت پرتقالی که در گلدان کشت می شود به ندرت بیشتر از حالتی که در زمین کاشته می شود، محصول خواهد داد. از طرفی میوه های یک فصل زودتر از فضای آزاد و طبیعت پدیدار می شوند .

شرایط مورد احتیاج نگهداری پرتقال در خانه

درخت پرتقال به نور زیاد، گرمای معمولی، آبیاری متوسط، رطوبت نسبی 50 تا 70 درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد . شرایط اکلوژیکی مورد احتیاج این گیاه به شرح زیر می باشد:

  • خاک: مخلوطی از یک قسمت خاک باغچه، دو قسمت ماسه شسته و یک قسمت تورب خاک مطلوب این گیاه است، همچنین مخلوط خاکبرگ و خاک باغچه نیز مناسب است
  • کوددهی: کود مورد احتیاج این گیاه را میتوان به میزان 2 گرم در لیتر، هر دو هفته یکبار، از اسفند تا مهر ماه مورد استفاده قرار داد .
  • آبیاری: احتیاج ابی گیه متوسط است. هر زمان خاک گلدان خشک شد اقدام به آبیاری نمایید.
  • دما: مناسبترین درجه حرارت برای حداکثر رشد درخت پرتقال 25 تا 28 درجه سانتیگراد می باشد .

منابع: کتاب اصول باغبانی، نمناک، بلدیاب

منبع: setare.com

به "بهترین روش کاشت هسته پرتقال در گلدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین روش کاشت هسته پرتقال در گلدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید