تمدید وضعیت فوق العاده در کشور شیلی

به گزارش وبلاگ 2012، به دنبال افزایش ناآرامی و شورش مرگبار معترضان، دولت شیلی بامداد روز دوشنبه وضعیت فوق العاده در کشور را تمدید کرد.

تمدید وضعیت فوق العاده در کشور شیلی

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، آندرس چادویک وزیر کشور دولت شیلی اعلام نمود: در پی کشته شدن حداقل هفت نفر در اثر درگیری های شدید و حملات آتش سوزی در آخر هفته، دولت وضعیت فوق العاده را در شهرهای شمال و جنوب خود تمدید خواهد داد.

چادویک در کنفرانس خبری در شهر سانتیاگو گفت: تصمیم تمدید وضعیت فوق العاده در میان تشدید خشونت و خرابکاری پس از اعتراض توسط دانشجویان در مورد افزایش کرایه حمل و نقل عمومی آغاز شد.

وزیر کشور شیلی به 70 واقعه خشونت آمیز روز گذشته یکشنبه از جمله 40 فقره غارت سوپرمارکت ها و مشاغل دیگر اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بیش از 10 هزار و 500 نیروی ارتش و پلیس در سانتیاگو حضور دارند و در صورت لزوم تقویت می شوند.

وی اضافه کرد: ما با یک اعتراضات جدی روبرو هستیم که بدون شک برای ایجاد خسارت جدی به کشور و جان هر یک از شهروندان سازماندهی شده است.

چادویک بدون آنکه جزئیات بیشتری را بیان کند، گفت: هفت نفر تاکنون در حوادث مربوط به این اعتراضات کشته شده اند.

اعتراض ها در سانتیاگو و چند شهر شیلی به دلیل خشم عمومی نسبت به شرایط اجتماعی و اقتصادی این کشور از جمله فاصله زیاد میان وضعیت فقرا و ثروتمندان و افزایش بهای بلیت مترو آغاز شد.

معترضان در سانتیاگو و چند شهر دیگر ابتدا ماهیتابه و قابلمه به دست به خیابان آمده و اعتراض خود را با کوبیدن ظروف به یکدیگر نشان دادند. اما این اقدام در برخی مناطق سانتیاگو به درگیری برخی معترضان که صورت خود را پوشیده بودند با پلیس ضدشورش و سربازان ارتش منجر شد.

در برخی مناطق معترضان به تخریب اموالی عمومی از جمله آتش زدن اتوبوس ها پرداختند. در پی بروز این خشونت ها، دولت در پایتخت منع آمد و رفت اعلام نمود.

سباستین پینرا رئیس جمهوری شیلی جمعه گذشته اعلام نمود که بدنبال این ناآرامی ها، طرح افزایش بهای مترو را تعلیق کرده است.

مترو سانتیاگو با 140 کیلومتر وسعت بزرگترین و مدرن ترین مترو در آمریکای جنوبی است و پیش از این رسانه ها اعلام کرده بودند که این مترو مایه افتخار مردم شیلی بود

منبع: همشهری آنلاین

به "تمدید وضعیت فوق العاده در کشور شیلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمدید وضعیت فوق العاده در کشور شیلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید