خط 6 و 7 مترو برای سالمندان و معلولان قابل استفاده نیست

به گزارش وبلاگ 2012، عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به اینکه شهرداری به تحقق قانون جامع حمایت از معلولان بی توجه بوده است، گفت: خط 6 و 7 مترو به آسانسور تجهیز نشده و برای معلولان و سالمندان قابل استفاده نیست.

خط 6 و 7 مترو برای سالمندان و معلولان قابل استفاده نیست

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ 2012، الهام فخاری عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در یکصدوهفتاد و نهمین جلسه شورای شهر در تذکر هایی به شهرداری گفت: براساس ماده 4 قانون حمایت از حقوق معلولان که در 20 اسفند سال 96 در مجلس تصویب شد به دستگاه های مربوطه ابلاغ شد که مکلف هستند اقدامات لازم را برای حمایت از معلولان انجام دهند و براساس ا. ین ماده قانونی شهرداری ها مکلف شدند در صدور پروانه احداث، بازسازی و سرانجام کار برای تمامی ساختمان ها و اماکن با کاربری عمومی از جمله مجتمع های مسکونی، تجاری، اداری، درمانی و آموزشی ضوابط و استاندارد های مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری را انجام که افراد دارای معلولیت بتوانند در سطح شهر تردد های مناسبی داشته باشند.

این عضو شورای شهر ادامه داد: متاسفانه با گذشت یک سال و نیم و پس از ارزیابی های میدانی و دریافت گزارش های ارزیابی از سازمان های مردم نهاد حمایت از حقوق توان یابان می توان گفت که شهرداری تهران در اجرای این مهم از جدیت کافی برخوردار نبوده است.

فخاری گفت: گزارش ارزیابی کمیته اجتماعی شورای شهر تهران نشان می دهد که در زمینه سرویس بهداشتی توان یابان در اماکن عمومی با مسائل زیادی از جمله قفل بودن سرویس های بهداشتی مناسب سازی شده، عدم رعایت استاندارد جهانی در این زمینه و عدم مناسب سازی راستا منتهی به سرویس بهداشتی روبرو هستیم. همچنین نظارت کافی بر دستور ها و قوانین مناسب سازی وجود ندارد و تابلو های راهنما در ورودی و داخل پارک ها و اماکن عمومی مناسب سازی نشده است.

وی درمورد اقدامات مترو تهران برای معلولان گفت: با توجه به تعطیلی مجدد خطوط 6 و 7 مترو با هدف بهبود شرایط آن ها و افتتاح مجدد این خطوط در ماه های اخیر تنها افراد سالم وجوان ا. مکان استفاده از بعضی ایستگاه ها را دارند؛ بنابراین افراد دارای معلولیت و سالمندان فرصت استفاده از این امکانات شهری را ندارند. این خطوط به آسانسور تجهیز نشده و وجود پله های طولانی در کنار جای خالی پله برقی از فقدان برنامه ریزی هدفمند و فراموشی اصل دسترسی توان یابان به امکانات شهری حکایت می نماید.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران ادامه داد: در مبلمان شهری نیز علائم حسی برای استفاده روشندلان وجود ندارد و نگاه حداقلی و برفعه تکلیف در این زمینه مشهود است همچنین ضوابط و مقررات تدوین شده بیشتر مربوط به توان یابان جسمی وحرکتی است و سایر گروه های توان یاب را پوشش نمی دهد.

وی گفت: اگر چه در شهرداری ستادی خاص با وظایف معین برای تحقق ضوابط و مقررات مناسب سازی تشکیل می گردد، اما ضعف ساختاری و نظارت ضعیف سبب شده تا شهرداری مناطق به صورت یکپارچه در اجرای ضوابط عمل نکنند و درنتیجه فعالیت های صورت گرفته از انسجام برخوردار نیست.

فخاری اضافه نمود: اگر چه در بهینه سازی محیط شهری برای توان یابان اصلاح سازوکار برنامه ریزی، طراحی، نظارت و ارزشیابی ضرورت دارد، ولی در کنار این اقدام فرهنگ سازی و آموزش مدیران اجرایی و کارکنان شهرداری تهران باید انجام گیرد.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به اینکه با تفسیری که دوستان ما در شهرداری از ماده 24 دارند با حذف کلمه بازسازی هیچ تفاوتی در قانون بوجود نمی آید بنابراین تفسیر دوستان شهرداری اشتباه است و شهرداری می گوید بازسازی یعنی تخریب کل ساختمان و احداث یک بنای جدید در حالی که این تعریف معادل همان احداث ساختمان است.

وی گفت: اگر بازسازی را به معنای عرفی آن یعنی تعمیرات تعریف کنیم اتفاقات بسیار خوبی در جهت مناسب سازی در شهر اتفاق می افتد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "خط 6 و 7 مترو برای سالمندان و معلولان قابل استفاده نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خط 6 و 7 مترو برای سالمندان و معلولان قابل استفاده نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید