دستاوردهای مهم فضایی در سال 99؛ تحویل 4 ماهواره به سازمان فضایی ایران، پرتاب ماهواره بر 220 کیلویی به ارتفاع 500 کیلومتری

به گزارش وبلاگ 2012، بعد از تحویل ماهواره های پارس- 1 ،ناهید، طلوع و ظفر- 2 به سازمان فضایی، این ماهواره ها در حال تکمیل فرآیندهای نهایی خود هستند و ماهواره پارس-1 نیز پس از تحویل به این سازمان در حال اجرا هماهنگی ها و طی فرآیندهای لازم برای پرتاب است.

دستاوردهای مهم فضایی در سال 99؛ تحویل 4 ماهواره به سازمان فضایی ایران، پرتاب ماهواره بر 220 کیلویی به ارتفاع 500 کیلومتری

در نیمه های بهمن ماه سال گذشته نخستین پرتاب تحقیقاتی ماهواره بر ترکیبی ذوالجناح با هدف تست زیرمداری با دستیابی به فناوری قدرتمندترین موتور سوخت جامد انجام شد. البته قبل از آن و در اواخر سال 1398 و پس از اخبار عدم موفقیت ماهواره بر سیمرغ در قرار دادن ماهواره ظفر در مدار، خبر از آزمایش نسل جدید و متفاوتی از ماهواره برهای ایرانی به نام ذوالجناح منتشر شد.

ذوالجناح ماهواره بری با سوخت جامد است که توسط صنایع فضایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ساخته شده و قرار است در اولین مأموریت خود ماهواره ای با وزن حداکثر 220 کیلوگرم را در ارتفاع 500 کیلومتری قرار دهد. در بعضی اخبار مدار موردنظر برای این مأموریت 250 و در بعضی 500 کیلومتر ذکر شده است.

بنا به گفته سخنگوی گروه فضایی وزارت دفاع، این ماهواره بر سه مرحله ای که از نظر ویژگی های فنی قابل رقابت با ماهواره برهای روز جهان است، دارای دو مرحله پیشرانش جامد و یک مرحله با پیشرانش مایع است و توانایی حمل ماهواره تا وزن 220 کیلوگرم در مدار 500 کیلومتری را داراست.

مهندس حسینی در همین رابطه گفت: از مهم ترین دستاوردهای این آزمایش فضایی، دستیابی به قدرتمندترین موتور سوخت جامد کشور با تراست بیش از 750 تن و صحه گذاری سایر فناوری های جدید به کار رفته در این محصول است. در واقع در این ماهواره بر، قدرتمندترین موتور سوخت جامد کشورمان مورد استفاده قرار گرفته است.

سخنگوی گروه فضایی وزارت دفاع درباره موتور این ماهواره بر نیز بیان کرد: این موتور حتی نسبت به موتورهای نظامی، قدرتمندترین موتور سوخت جامد است. قطر مرحله اول آن 1.5 متر است، تراست 75 تن از آن گرفته ایم که قابلیت ارتقاء تا 100 تن را هم دارد که این موضوع برای اولین بار در موتورهای سوخت جامد است.

مهندس حسینی در شرح چرایی استفاده از سوخت مایع در مرحله پایانی ماهواره بر ذوالجناح، اظهار کرد: در مراحل بالایی ما احتیاج به زمان سوزش های بالایی داریم، در ذوالجناح 300 ثانیه به بالا پرواز داریم، کنترل پذیری و دقت تزریق ماهواره به مدار نیز با استفاده از سوخت مایع بیشتر می گردد.

وی درباره خانواده ماهواره برهای ایرانی، گفت: ماهواره بر سیمرغ یک محصول میانی است و ما در آینده به ماهواره بر سریر خواهیم رسید که یک تُن محموله را در ارتفاع 1000 کیلومتری قرار می دهد. با سروش نیز می توانیم در ارتفاع 200 کیلومتری حدود 15 تن محموله قرار دهیم؛ ما قرار است با ماهواره بر سروش ماهواره در مدار زمین آهنگ قرار دهیم. وقتی به سریر رسیدیم، عملا دیگر سیمرغ از رده خارج می گردد و برای محموله های سبک تر هم از ذوالجناح استفاده خواهیم کرد.

سخنگوی گروه فضایی وزارت دفاع ادامه داد: از ویژگی های ذوالجناح این است که احتیاجی به پایگاه پرتاب ثابت ندارد و می تواند به صورت متحرک پرتاب گردد. امروز بحث منظومه سازی با استفاده از ماهواره های سبک بسیار متداول است، منظومه سازی در فضا لازمه اش این است که از زوایای میل مداری متفاوت بتوانیم پرتاب را انجام دهیم که این کار با ذوالجناح امکان پذیر است.

در کنار این موفقیت، در سال گذشته اخباری در زمینه تحویل 4 ماهواره پارس- 1 ،ناهید، طلوع و ظفر- 2 به سازمان فضایی منتشر شد.

پروژه ماهواره مخابراتی ناهید- 2 طی قراردادی بین پژوهشگاه فضایی ایران و سازمان فضایی ایران به اجرا درآمد. این ماهواره یک میکرو ماهواره مخابراتی است که برای انجام ماموریت های مخابراتی در مدار LEO و توسعه تکنولوژی زیر سیستم های حساس ماهواره های مخابراتی GEO طراحی شده است.

این ماهواره قابلیت انجام ماموریت های متعددی را دارد که در دو دسته اولیه و ثانویه تعریف شده اند. در ماموریت های اولیه تمرکز بر توسعه و تست تکنولوژی های اساسی مورد احتیاج، از جمله آزمون انتقال مداری با استفاده از پیشرانش تک مؤلفه ای و دستیابی به عمر عملیاتی 2 سال است.

ماهواره پارس- 1 مهمترین ماهواره ای است که سال گذشته آماده شد. این ماهواره سنجش از دور پیشرفته ترین ماهواره ای است که تا امروز در ایران ساخته شده است. ماهواره طلوع نیز از دیگر ماهواره های سنجشی کشور است که بخشی از فناوری های های تک در آن مورد استفاده قرار گرفته است.

تحویل ماهواره پارس- 1 به سازمان فضایی از سوی پژوهشگاه فضایی از دیگر موفقیت محققان حوزه فضایی در سال گذشته است. با وجود تمام محدودیت های شیوع ویروس کرونا، این پروژه مطابق با زمان بندی معین شده به اتمام رسید و تمام تست های مورد احتیاج را با موفقیت پشت سر گذاشت. این ماهواره تحویل سازمان فضایی ایران شده و در حال اجرا هماهنگی ها و طی فرآیندهای لازم برای پرتاب است.

هم اکنون و بعد از تحویل گیری ماهواره های پارس- 1 ،ناهید، طلوع و ظفر- 2 این ماهواره ها در حال تکمیل فرآیندهای نهایی خود هستند و علاوه بر آن بلوک انتقال مداری سامان نیز مراحل پایانی خود را می گذراند.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "دستاوردهای مهم فضایی در سال 99؛ تحویل 4 ماهواره به سازمان فضایی ایران، پرتاب ماهواره بر 220 کیلویی به ارتفاع 500 کیلومتری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستاوردهای مهم فضایی در سال 99؛ تحویل 4 ماهواره به سازمان فضایی ایران، پرتاب ماهواره بر 220 کیلویی به ارتفاع 500 کیلومتری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید