راز شمع های پنهان یک پل تاریخی مهم کشور ، چرا پل خواجو پناه آوازخوانان است؟

به گزارش وبلاگ 2012، پل تاریخی خواجو برای اصفهانی ها و گردشگران تنها یک سازه معماری نیست، بنایی است که پیرامون آن هنر زیبایی و خاطره جریان دارد.

راز شمع های پنهان یک پل تاریخی مهم کشور ، چرا پل خواجو پناه آوازخوانان است؟

وبلاگ 2012 - پل خواجو پلی تاریخی است که زمان ساخت آن به دوره شاه عباس دوم صفوی می رسد. این پل در سال 1060 هجری قمری یعنی حدود 400 سال پیش ساخته شده است.

پل خواجو بر روی زاینده رود در شرق شهر اصفهان قرار گرفته است. عمارتی 8 ضلعی معروف به عمارت بیگلربیگی در وسط پل خواجو واقع شده است که دارای تزئینات معماری مختلف از جمله طلاکاری است، این عمارت در ایام خاص میزبان شاه و میهمانانش بوده است.

پل خواجو 133 متر طول و 12 متر عرض و 21 دهانه دارد.

این پل از آنجا که در جهت آرامگاه بابا رکن الدین است به پل بابا رکن الدین هم معروف بوده اما چون در محله خواجو اصفهان واقع شده است بیشتر با این نام شناخته می گردد.

یکی از ویزگی های پل خواجو که بسیار مورد توجه گردشگران واقع شده است تصویری است که از ترکیب نور و تاریکی از پایه ها طاق ها پل ساخته می گردد و شکلی شبیه شمع دارد.

اگر فردی در طبقه پایین پل در منتها الیه لبه پل بایستید و با زاویه 39 درجه نسبت به افق به ترکیب طاق ها، نشیمنگاه ها و دیواره ها را نگاه کند از ترکیب فضای سه بعدی محل برخورد دیواره های پیشین و پسین و طاق ها تصویری شبیه به یک شمع را می بیند.

از دیگر ویژگی های خاص پل خواجو، طنین صدا در زیر پل خواجو است و همین مساله باعث شده آواز خواندن در زیر این پل برای مردم اصفهان به یک عادت و رسم قدیمی تبدیل گردد. حتی آواز خواندن و شنیدن آواز دیگران در زیر پل خواجو یکی از جاذبه هایی است که گردشگران را به سمت این پل می کشاند.

پیش از ساخت پل خواجو پل دیگری با نام پل حسن بیگ قرار داشته است که تخریب و پل خواجو به جای آن ساخته می گردد. این پل ویژگی های آب بند را هم دارد.

عکس: آلان دوناوان

منبع: چمدان

به "راز شمع های پنهان یک پل تاریخی مهم کشور ، چرا پل خواجو پناه آوازخوانان است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز شمع های پنهان یک پل تاریخی مهم کشور ، چرا پل خواجو پناه آوازخوانان است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید