ستاری: آب مردم بوشهر به وسیله فناوری های نو تأمین می گردد

به گزارش وبلاگ 2012، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور باتأکید بر شناسایی منابع جدید فراوری آب به وسیله فناوری های نوین گفت: در این راستا حل معضل تأمین آب شرب با استفاده از فناوری های نوین در اولویت قرار گرفته است.

ستاری: آب مردم بوشهر به وسیله فناوری های نو تأمین می گردد

به گزارش گروه فناوری وبلاگ 2012، سورنا ستاری ظهر امروز در آیین رونمایی از طرح های فناورانه در حوزه آب به وسیله ویدئو کنفرانس با بیان اینکه محصولات قابل توجهی در حوزه فناوری و شرکت های دانش بنیان در نقاط مختلف کشور فراوری و به بازار عرضه می گردد گفت: فراوری آب به وسیله فناوری های نوین در دستور کار نهاده شده و شرکت های دانش بنیان پیشرفت های خوبی نموده اند که باید توسعه یابد.

وی، باتأکید بر شناسایی منابع جدید فراوری آب به وسیله فناوری های نوین گفت: در این راستا عقب ماندگی تاریخی فناوری های نوین در حوزه توسعه تأمین آب جبران می گردد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور شرایط آب و هوایی ایران را در شرایط خاص در عرصه تأمین آب دانست و بیان نمود: با توجه به اینکه شرایط اقلیمی جغرافیایی و زیست بوم آب و هوایی ایران باید استفاده از فناوری های نوین در عرصه تأمین و فراوری آب توسعه یابد.

ستاری با اشاره به دسترسی ایران به دریا و آب های آزاد در شمال و جنوب توضیح داد: از این ظرفیت خدادادی در تأمین و فراوری آب درست استفاده نمی گردد و باید فناوری های شیرین سازی آب دریا توسعه یابد.

وی حل معضل تأمین آب شرب با استفاده از شیرین سازی آب دریا را یک ضرورت دانست و تأکید کرد: باید فناوری شیرین سازی آب دریا بومی سازی گردد که رونمایی از دستگاه نمک زدایی الکترودیالیز معکوس در بوشهر یکی از روش های بومی است که برای فراوری آب شیرین استفاده می گردد و در دنیا بی نظیر است.

تأمین آب شرب به وسیله شیرین سازی آب دریا در اولویت برنامه استان بوشهر است

معاون امور عمرانی استاندار بوشهر هم پیشرفت های علمی و فناوری در حوزه های مختلف را مورد اشاره قرار داد و توضیح داد: یکی از راه های برون رفت از مسائل در بخش های مختلف فراوریی توجه به شرکت های دانش بنیان و حمایت از آنان است که این مهم در استان بوشهر مورد توجه ویژه واقع شده است.

مهرداد ستوده یکی از مسائل مهم استان بوشهر نبود منابع آب شرب دانست و با اشاره به اجرا طرح های شیرین سازی آب دریا خاطر نشان کرد: وجود بیش از 900 کیلومتر مرز دریایی با خلیج فارس ظرفیت مهم و قابل توجهی برای تأمین آب شرب به وسیله شیرین سازی فراهم نموده که این مهم در دستور کار نهاده شده است.

وی نصب و راه اندازی تأسیسات آب شیرین کن را مورد تأکید قرار داد و بیان نمود: اجرا این پروژه ها در نوار ساحلی استان بوشهر نقش مهم و قابل توجهی در حل مسائل مردم و اشتغال حوزه فناوری دارد که مورد حمایت ویژه واقع شده است.

معاون استاندار بوشهر اجرا طرح های شیرین سازی آب دریا را مورد رضایت مردم دانست و توضیح داد: استان بوشهر آماده هرگونه همکاری با توسعه طرح های فناوری در فراوری و تأمین آب است.

طرح نمک زدایی از آب دریا از مهمترین طرح های استان بوشهر برای تأمین آب آشامیدنی است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر هم با اشاره به شیرین سازی آب دریا خاطر نشان کرد: امروزه با توجه به کاهش روزافزون منابع آبی در سطح دنیا، نمک زدایی از آب های شور و لب شور برای تأمین آب شرب، بهداشتی به شدت مورد توجه نهاده شده است.

عبدالحمید حمزه پور، بحران و مشکل تأمین آب در بخش های مختلف را مورد توجه قرار داد و بیان نمود: طرح نمک زدایی از آب دریا از مهمترین طرح های استان بوشهر برای تأمین آب آشامیدنی است.

وی پروژه های نمک زدایی الکترودیالیز معکوس در استان را مورد اشاره قرار داد و توضیح داد: این پروژه برای تأمین آب روستا های مختلف مورد توجه نهاده شد که نصب و راه اندازی شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر با بیان اینکه دستگاه نمک زدایی الکترودیالیز معکوس در 3 روستای استان بوشهر افتتاح شده است اضافه کرد: این پروژه در مجموع قادر است در شبانه روز 350 مترمکعب آب را نمک زدایی و تصفیه کند.

حمزه پور از بهره برداری دو هزار و 687 خانوار روستایی از دستگاه یاد شده برای تأمین آب آشامیدنی اطلاع داد و بیان نمود: برای نصب و راه اندازی این دستگاه ها سه میلیارد ریال هزینه شده است.

وی با اشاره به راه اندازی دستگاه نمک زدایی الکترودیالیز معکوس در روستای عربی شهرستان دشتی گفت: این دستگاه ظرفیت فراوری 250 مترمکعب آب در شبانه روز دارد و در این راستا دو دستگاه دیگر در روستا های بهرحاج نوشاد و بابامبارکی در شهرستان جم هرکدام با ظرفیت 50 مترمکعب راه اندازی شده است.

در این مراسم تأمین آب شرب مناطق روستایی عربی، بابامبارکی و حاج نوشاد استان بوشهر با استفاده از دستگاه نمک زدایی الکترودیالیز معکوس با همکاری و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری رونمایی شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "ستاری: آب مردم بوشهر به وسیله فناوری های نو تأمین می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ستاری: آب مردم بوشهر به وسیله فناوری های نو تأمین می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید