سیستم ورزش و جوانان فاقد بنیه علمی است

به گزارش وبلاگ 2012، نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه در حوزه ورزش و جوانان از سطح وزارتخانه تا سطوح پایین تر، بنیه علمی تخصصی ندارند.

سیستم ورزش و جوانان فاقد بنیه علمی است

به گزارش وبلاگ 2012، بهروز بنیادی در نخستین جلسه شواری ورزشی شهرستان کاشمر مطرح نمود: اگرچه در سال های گذشته دولت ها بودجه هایی را در اختیار مراکز استان ها قرار می دادند اما مدیران اغلب اعتبارات را در مشهد هزینه می کردند و این موجب می شد شهرستان ها در این سال ها مورد غلفت قرار بگیرند.

وی ادامه داد: خوشبختانه امروزه در اغلب روستاهای بخش مرکزی کاشمر یک فضای ورزشی طراحی شده است، در داخل شهر نیز شهردار این شهر بیشترین نقش را در پیشرفت و توسعه ورزشکاران داشته است. اگر چه در گذشته کاشمر به عنوان قطب ورزشی در استان مطرح بود، به طوری که بعد از مشهد دومین شهری بود که در همه رشته ها حرف برای گفتن داشت، اما متاسفانه راستا نزولی را طی کردیم.

وی در ادامه بنیه علمی را یکی از ضعف های ورزش و جوانان دانست و مطرح نمود: متاسفانه در خود ورزش و جوانان از سطح وزارتخانه تا سطوح پائین تر گرفته بنیه علمی تخصصی را ندارند، به عنوان نمونه هیچ کدام از همکاران رئیس اداره ورزش و جوانان کاشمر تخصصی نیستند.

بنیادی گفت: باتوجه به اینکه دیگر کارهای سنتی جواب نمی دهد باید به سمت هوشمندسازی و تخصصی شدن حرکت کرد، همچنین باید در حد توان مکان ها و فضاهای ورزشی موجود در شهرستان ها به افرادی که در خود شهرستان حضور دارند واگذار گردد تا نگهداری بهتر انجام گردد.

وی در ادامه احتیاجهای شهرستان را بسیار متعدد دانست و اضافه کرد: در منطقه با پراکندگی فضاها روبرو هستیم، اگرچه در شهرستان خلیل آباد زمین بسیار خوبی برای تمرین ورزشکاران حتی در سطح استان و ملی پیش بینی شده بود اما از سال ها قبل اقدامی در این پروژه صورت نگرفت و در حال تخریب است.

وی همچنین اظهار کرد: اگرچه یکی از احتیاجهای اساسی دومیدانی وجود پیست است، اما هیچ فضای خاصی برای این رشته در شهرستان کاشمر نداریم، حتی پیست موجود در ورزشگاه آزادی هیچ تغییری ننموده و باید ساماندهی گردد.

وی در مورد وضعیت اماکن ورزشی در بخش کوهسرخ اضافه کرد: بخش کوهسرخ با نزدیک به 50 هزار نفر جمعیت هیچ مکان ورزشی ندارد، همان سالن موجود هم مناسب نیست و این موجب شده از مردم کوهسرخ خجالت بکشیم.

وی اعلام کرد: حتی در داخل خود روستاها نیز زمین های خاکی مناسبی نداریم، اگر چه در شهر ریوش زمینی پیش بینی شده اما سال هاست نیمه کاره مانده است.

افتتاح150 خانه ورزش روستایی تا انتها سال در خراسان رضوی

در ادامه این نشست مدیرکل ورزش و جوانان خراسان رضوی اظهار کرد: خوشبختانه ورزش استان در یک سال گذشته به افتخارات خوبی دست یافته است به طوری که با کوشش هیئت های ورزشی پیروز به کسب رتبه اول در ورزش همگانی کشور، کسب رتبه دوم در المپیاد استعدادیابی کشور و جزء سه استان برتر در حوزه ورزش بانوان شده ایم.

فرزاد فتاحی از کسب رتبه اول کشور در بحث ورزش روستایی اطلاع داد و اضافه کرد: سال گذشته 150 خانه ورزش روستایی در سطح استان افتتاح شده که مورد استقبال روستاییان قرار گرفته است.

وی همچنین مطرح نمود: در 6 ماهه نخست سال 60 خانه ورزش روستایی در استان به بهره برداری رسیده است و با برنامه ریزی و هدف گذاری صورت گرفته تا انتها سال نیز 150 خانه ورزش روستایی در خراسان رضوی احداث و مورد بهره برداری قرار می گیرد و به 210 خانه ورزش روستایی خواهد رسید.

مدیرکل ورزش و جوانان خراسان رضوی ادامه داد: در شهرستان کاشمر نیز آمادگی داریم در صورتی که شهرستان فضای مورد احتیاج خانه ورزش روستایی را تحویل دهد اداره کل ورزش و جوانان نیز تا انتها سال نسبت به تأمین تجهیزات مورد احتیاج 5 تا 10 خانه ورزش روستایی اقدام کند.

فتاحی اظهار کرد: درآمد اماکن ورزشی در هر شهرستان متعلق به همان شهرستان است و از این حیث اعتبارات خوبی به شهرستان ها پرداخت شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه هر شهرستانی به هرمیزانی که درآمد داشته باشد برای خودشان خواهد بود، گفت: درآمد حوزه ورزش استان در سال 96 مبلغ 2 میلیارد و 700 میلیون تومان بود، با فعالیت ها و کوشش های صورت گرفته این میزان درآمد در سال گذشته به 4 میلیارد ریال افزایش یافت که پیش بینی می کنیم این درآمد در امسال به 8 میلیارد تومان برسد.

وی تاکید نمود: مجموع درآمد و اعتبارات اختصاصی حوزه ورزش در سال 96 حدود 11 میلیارد تومان بوده است و درآمد و اعتبار اختصاص یافته به حوزه ورزش خراسان رضوی در سال گذشته 17 میلیارد تومان بوده به طوری که پیروز شدیم در سال گذشته تمام بدهی ها را پرداخت کنیم.

فتاحی یادآور شد: در امسال نیز اگر رقم اعتبارات و درآمدی همانند سال گذشته اختصاص یابد قطعا سال خوبی پیش روی ورزش استان قرار می گیرد و هیئت های ورزشی که برنامه داشته باشند از این اعتبارات بهره مند می شوند.

وی در ادامه گفت: اعتبارات حوزه جوانان از 350 میلیون تومان در سال 96 به یک میلیارد و 300 میلیون تومان در سال 97 رسیده است.

وی در مورد وضعیت ورزش در بخش کوهسرخ گفت: هر کاری بتوانیم برای این بخش انجام خواهیم داد تا پروژه های نیمه تمام را تکمیل کنیم.

اماکن ورزشی کاشمر فرسوده هستند

در این جلسه فرماندار کاشمر خواهان توجه جدی به حوزه جوانان و تأسیس سازمان های مردم نهاد در این حوزه شد.

مسلم ساقی اضافه کرد: در اداره کل ورزش و جوانان باید جوانان بیشتر از ورزش مورد توجه قرار بگیرند، بدون شک تاسیس سازمان های مردم نهاد یاری بسیاری در برطرف مسائل خواهد کرد.

فرماندار کاشمر ادامه داد: با توجه به نقش و کارنمودهای اجتماعی ورزش می طلبد که توسعه ورزش به ویژه ورزش همگانی مورد توجه قرار گیرد تا علاوه بر کاهش بیماری ها منجر به کاهش افسردگی و سایر آسیب ها گردد.

فرماندار کاشمر مطرح نمود: آمادگی داریم تا انتها سال 10 خانه ورزش روستایی را برای تجهیز و بهره برداری تحویل اداره ورزش و جوانان دهیم.

ساقی با اشاره به اینکه اماکن ورزشی کاشمر به دلیل قدمت بالای ساختمانی فرسوده هستند و نگهداری و بهسازی این مجموعه ها احتیاجمند هزینه ها و اعتبارات بسیاری است، از مدیرکل ورزش و جوانان خواست تا در تخصیص اعتبارات نگاه ویژه ای به اماکن ورزشی در این شهرستان داشته باشد.

فضاهای ورزشی بسیار نامناسب است

در این جلسه رئیس اداره ورزش و جوانان کاشمر گفت: در حال حاضر 48 هیئت ورزشی در سطح شهرستان کاشمر داریم که 43 هیئت در سطح استان و کشور بسیار فعال هستند، همچنین ورزشکاران شهرستان در سطح ملی نیز مقام های بسیار خوبی را تاکنون کسب نموده اند.

محمد شایگان مطرح نمود: به رغم تنگناها و مسائل اعتباری اما دولت تدبیر و امید اعتبارات بسیار خوبی را در سال گذشته و امسال برای توسعه اماکن ورزشی به شهرستان تخصیص داده است.

وی همچنین گفت: به رغم اینکه بعضی اماکن را داریم اما استفاده بهینه نمی گردد، که کوشش شده در جهت استاندارد سازی این اماکن اقدام گردد.

وی با اشاره به اینکه فضاهای ورزشی شهرستان بسیار نامناسب است، مطرح نمود: مناسب سازی و بهسازی اماکن ورزشی در اولویت قرار گرفته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سیستم ورزش و جوانان فاقد بنیه علمی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیستم ورزش و جوانان فاقد بنیه علمی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید