صدای بلند می تواند باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب گردد

به گزارش وبلاگ 2012، پژوهشگران با انجام یک مطالعه تاثیر صدای بلند را بر فشار خون و ضربان قلب کارگران صنایع نفت و گاز خوزستان آنالیز کردند.

صدای بلند می تواند باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب گردد

به گزارش وبلاگ 2012، صدای بلند از جمله عوامل زیان آور در محیط کار بسیاری از صنایع نظیر نفت، گاز، فولاد و ... است. مواجهه با سر و صدای بیش از حد مجاز علاوه بر تاثیر بر سیستم شنوایی، موجب بروز پاسخ های فیزیکی، روانی و رفتاری و تاثیر بر روی پارامترهای فیزیولوژیکی مانند فشارخون و ضربان قلب هم می گردد. صدا یک عامل فیزیکی خسته کننده است، می تواند باعث کاهش ظرفیت انسان در انجام فعالیت های فیزیکی و ساده در محیط های کاری گردد.

از آن جایی که یکی از بیماری های شایع در کارگران صنایع، فشارخون بالا است، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی آبادان با انجام یک طرح تحقیقاتی، عامل زیان آور صدا را بر مقدار فشارخون و ضربان قلب افراد در شرایط واقعی محیط کار آنالیز کردند.

آنالیز های این مطالعه نشان داد که میانگین فشار خون کارگرانی که در معرض صدا بودند، در مقایسه با افرادی که در معرض صدا نبودند به طور معناداری بالاتر بود. بعلاوه تعداد ضربان قلب کارکنان عملیات در مقایسه با سایر کارگران مورد مطالعه بالاتر بود.

یافته های مطالعه حاضر حاکی از این است که مواجهه با صدای به شدت بالا باعث افزایش فشارخون و ضربان قلب می گردد به خصوص زمانی که این مواجهه به بیش از مقادیر مجاز می رسد. با توجه به تاثیر صدا بر فشارخون و ضربان قلب و ارتباط مستقیم این پارامترها با بیماری های قلبی- عروقی، می توان ادعا کرد که صدا یکی از ریسک فاکتورهای تشدیدکننده بیماری های قلبی عروقی است.

به گفته پژوهشگران این تحقیق؛ یافته های این مطالعه می تواند به مدیران صنایع و پرسنل شاغل در این صنایع یاری کند که جهت افزایش بهره وری و کارایی افراد، به آنالیز و کنترل عوامل زیان آور درمحیط کار بپردازند و اطلاعات لازم را در قالب کلاس های آموزشی ویژه به پرسنل ارائه دهند تا از تاثیر این عوامل بر افراد پیشگیری گردد.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با اسم آنالیز اثر صدا بر پارامترهای فیزیولوژیک افراد(مطالعه موردی: یکی از صنایع نفت و گاز استان خوزستان) در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور منتشر شده و ساناز کریم پور، سیدمسلم عابدینی، جمیله دریس و فاطمه مقصودی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی آبادان در انجام آن مشارکت داشتند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "صدای بلند می تواند باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدای بلند می تواند باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید