علت به وجود آمدن کک و مک صورت و راه های درمان آن

به گزارش وبلاگ 2012، یک متخصص پوست گفت: عوامل مختلفی در بروز لکه های پوستی تاثیرگذار بوده که شایع ترین آن عامل وراثت و نور آفتاب است.

علت به وجود آمدن کک و مک صورت و راه های درمان آن

به گزارش وبلاگ 2012 به نقل از وبلاگ 2012، هدی عین اللهی، متخصص پوست، مو و زیبایی، درباره بروز کک و مک روی صورت بیان نمود: کک و مک،لکه های تیره رنگ و دایره شکل با قطر حدود 5 میلی متر روی پوست هستند و به صورت ساده یا ناشی از آفتاب سوختگی بروز می نمایند.

عین اللهی با بیان اینکه کک و مک ها به صورت معمول روی لایه سطحی پوست هستند، اضافه نمود: کک و مک ها اغلب در مناطقی از بدن مانند صورت، شانه ها و دست ها که بیشتر در معرض نور آفتاب قرار می گیرند به خصوص در افرادی که پوست روشن دارند، به وجود می آید. این لکه ها معمولاً بعد از قرار دریافت پوست در معرض آفتاب، تیره تر و برجسته تر می شوند و در ماه های زمستان کم رنگ شده و کمتر قابل مشاهده هستند.

این متخصص پوست، مو و زیبایی با اشاره به چگونگی بروز کک و مک ها روی پوست توضیح داد: کک و مک ها در نتیجه ساخته شدن رنگدانه ملانین به مقدار بیشتر از حد معمول در برخی از نقاط پوست ایجاد می شوند و بعد از به وجود آمدن آنها، سلول های رنگدانه ای یا همان ملانوسیت ها دیگر تکثیر نمی شوند.

عین اللهی درباه روش های پیشگیری از بروز کک و مک روی پوست بیان نمود: خودداری از قرار دریافت در معرض آفتاب، محافظت از پوست در زمان مواجهه با نور خورشید و استفاده مداوم از کرم های دارای خاصیت حفاظتی در برابر پرتوهای ماوراء بنفش می تواند باعث پیشگیری از به وجود آمدن کک مک و یا کاهش شدت آن در افراد مبتلا گردد.

  • وراثت، عامل اصلی ایجاد نماینده کک و مک

او با اشاره به وراثتی بودن کک و مک ها گفت: کک و مک کاملا بی ضرر است و با سایر مسائل پوستی اشتباه گرفته می گردد. کسانی که لکه های قهوه ای روی پوست خود دارند و مطمئن نیستند که علامت کک و مک است، حتما باید به متخصص پوست مراجعه نمایند. وراثت یکی از مهم ترین عوامل داشتن کک و مک است؛ بنابراین افراد مو قرمز یا بور به آن مبتلا می شوند، احتمال ایجاد آن در افرادی که دارای پوست تیره هستند کمتر است.

این متخصص پوست، مو و زیبایی درباره انواع کک و مک صورت گفت: کک و مک ساده (لنتیگو سیمپلکس) لکه های رنگی تیره ای هستند که در پوست افرادی که از نظر ژنتیکی استعداد آن را دارند، به وجود می آید. کک و مک ناشی از آفتاب سوختگی (سولار لنتیگو) نوعی آسیب دیدگی دائمی پوست است که به صورت لکه هایی با رنگ کمی تیره تر از پوست، حاشیه های نامنظم و اندازه کمی عظیم تر از قطر یک مداد، بروز می نماید.

لکه های تیره پوست

عین اللهی با بیان اینکه عوامل مختلفی در بروز لکه های پوستی تاثیرگذار بوده که شایع ترین آن عامل وراثت و نور آفتاب است، تاکید نمود: میزان و شدت کک و مک های به وجود آمده در پوست دو شخص مختلف که به میزان یکسانی در معرض نور خورشید قرار گرفته باشند، با هم مشابه نخواهد بود.

او ادامه داد: نور آفتاب و منابع نور مصنوعی از خود اشعه های ماوراء بنفش ساطع می شوند. اپیدرم یا همان لایه سطحی پوست در اثر قرار دریافت در معرض این اشعه های ماوراء بنفش، ضخیم تر می گردد و سلول های رنگدانه ای یا ملانوسیت ها هم مقدار بیشتری از رنگدانه ملانین فراوری می نمایند. در واقع افزایش فراوری ملانین راهکاری است که پوست برای محافظت از خود در برابر نور خورشید و اشعه های ماوراء بنفش در پیش می گیرد.

  • کک و مک ها باعث بروز سرطان نخواهند شد

این متخصص پوست، مو و زیبایی توضیح داد: کک و مک ها هیچ خطری برای سلامتی فرد به همراه نداشته و قابلیت تبدیل شدن به لکه های سرطانی را ندارند. در موارد نادری که کک و مک با آثار بیماری های ارثی نادری (مانند گزرودرما پیگمنتوزا یا نوروفیبروماتوزیس) همراه می گردد، ضروری است بیماری اصلی حتماً مورد پیگیری و درمان قرار گیرد.

عین اللهی درباره روش های درمانی برای از بین بردن کک و مک های روی پوست توضیح داد: لیزر درمانی، کرایوتراپی یا منجمد کردن، لایه برداری با مواد شیمیایی و استفاده از کرم های ضدلک روش های موثری برای نابودی لکه های صورت هستند.

  • آیا روش لیزر تاثیری در از بین بردن کک و مک دارد؟

عین اللهی با اشاره به تاثیر لیزر درمانی در از بین بردن کک و مک روی پوست اظهار کرد: انواع متعددی از لیزرها وجود دارند که می توان از آنها برای کاهش یا برطرف کامل و فوق العاده کک و مک، خال و لکه های پوستی استفاده کرد. میزان ماندگاری نتایج این روش درمان لک صورت و کک و مک به نوع لیزر مورد استفاده و نوع لکه های پوستی که مورد درمان قرار گرفته است، بستگی دارد.

او در خاتمه یادآوری کرد: از لیزر برای برطرف ضایعات پوستی در مراکز غیرمعتبر و نزد فرد غیرمتخصص به صورت جدی باید پرهیز گردد؛ چرا که گاهی ضایعات پیش سرطانی و سرطان های پوست بدون تشخیص صحیح توسط فرد نا مطلع لیزر می شوند و باعث بروز مسائل جدی خواهند شد.

منبع: همشهری آنلاین

به "علت به وجود آمدن کک و مک صورت و راه های درمان آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت به وجود آمدن کک و مک صورت و راه های درمان آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید