عوارض نشستن طولانی مدت کدامند؟

به گزارش وبلاگ 2012، نشستن طولانی مدت باعث می گردد دردهایی در قسمت کتف و شانه، گردن و پشت بدن ایجاد گردد. این امر به خصوص اگر اصول درست نشستن رعایت نگردد بیشتر خود را نشان می دهد. در ادامه بیشتر با عوارض نشستن های طولانی مدت آشنا می شوید.

عوارض نشستن طولانی مدت کدامند؟ اگر روزانه بیش از 6 ساعت مجبور به نشستن پشت میز هستید، شک نداشته باشید که سلامت تان در خطر است و ریسک ابتلا به بیماری های مختلف را در خودتان بالا می برید.

یکی از مهم ترین تهدیدهایی که پشت میزنشینی برای شما ایجاد می کند، کاهش متابولیسم بدن و بروز اضافه وزن و چاقی است.

آنالیز های اخیر محققان نشان می دهد، نشستن های طولانی مدت تا 64 درصد احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد. تحلیل ستون فقرات، فشارهای بیش از حد بر استخوان های گردن، کمر و لگن و بسیاری دیگر از ناهنجاری های اسکلتی، غضروفی و عضلانی هم از دیگر عوارض پشت میزنشینی های طولانی مدت است.

ابتلا به سندرم تونل مچ دسترایج ترین خطر نشستن طولانی مدت پشت میز کار، ابتلا به سندرم تونل مچ دست است که با بی حسی، ضعف، درد در دست، مچ و بازو خود را نشان می دهد؛ بخصوص هنگام کار با کیبورد و ماوس. سندرم تونل کارپال شایع ترین نوروپاتی به دام افتادن عصب است که در نتیجه فشردگی عصب میانی در ناحیه تونل کارپال ایجاد می گردد.

فتق دیسکمحققان انستیتوی ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی در آمریکا به این نتیجه رسیده اند که حرکات منظم بدنی باعث تحریک جریان خون تازه و ارسال مواد مغذی به دیسک های بین مهره ای می گردد. اما نشستن های طولانی مدت به برهم خوردن هم ترازی دیسک ها و تشکیل کلاژن های سخت بین تاندون ها و لیگمان ها منجر می گردد.

خطر فلج شدناغراق آمیز است ولی طولانی نشستن باعث ابتلا به فلج و یا حتی مرگ زودرس می گردد. نتایج پژوهشی که به مدت هشت سال و نیم در دانشگاه نورث وسترن صورت گرفته است نشان می دهد که شرایط نشستن نامناسب و طولانی مدت بخصوص در افراد سالمند، خطر بروز فلج را 50 درصد افزایش می دهد. همین محققان مشاهده کردند افرادی که عادت دارند شب ها تلویزیون دیدن نمایند و یا بازی های یارانه ای انجام دهند، به اندازه 61 درصد بیشتر از افرادی که صرفا یک ساعت در روز تلویزیون می بینند، در معرض خطر مرگ قرار دارند.1

سیستم قلبی عروقییکی از مهم ترین عواقب نشستن طولانی مدت و داشتن سبک زندگی کم تحرک، خطر بیماری های قلبی عروقی مانند فشار خون مزمن و ضعف قلب است. چنین سبکی از زندگی به شدت باعث کاهش قدرت عضلات شده، سیستم گردش خون را دچار نقص نموده و به رگ ها صدمه خواهد زد. نداشتن تحرک کافی یکی از دلایل اصلی و اولیه تصلب شرائن است. بعلاوه در صورت نشستن های طولانی مدت ، عدم توازن میان اندازه اکسیژن دریافتی و مصرفی باعث خواهد شد که قلب اکسیژن کافی دریافت ننموده و ضربان قلب به شدت افزایش یابد. مطالعات گسترده ای که روی 17.000 نفر بالای سن 13 سال انجام گرفته نشان داده است که خطر مرگ در نتیجه حملات قلبی در افراد دارای سبک زندگی کم تحرک، 54 درصد بیشتر از کسانی است که تحرک فیزیکی کافی دارند.

رگ های واریسیافرادی که مدت زمان زیادی را در طول روز پشت میز می نشینند از جریان خون نامناسب و ناکافی در قسمت پایین تنه بدن خود رنج خواهند برد که به ایجاد رگ های واریسی منجر می گردد. اگر چه هر دو جنس می توانند به بیماری رگ های واریسی مبتلا شوند اما این بیماری معمولاً بیشتر در زنان رخ می دهد. اگر چه واریسی شدن رگ ها معمولاً ارثی است اما نشستن طولانی مدت و بی تحرکی نیز در حالتی که پاهایتان را روی هم بیندازید سهم زیادی در ابتلا به این بیماری خواهد داشت. چنین حالتی از نشستن باعث فشار به دیواره رگ ها و بسته شدن آن ها و در ادامه انعقاد خون در بخش هایی از پا خواهد شد. جریان خون ضعیف و نامناسب نیز به شدت خطرناک است زیرا می تواند به رسوب شدن در رگ ها منجر گردد. این گرفتگی ها براحتی می تواند رگ های خونی حیاتی در قلب، ریه و حتی مغز را مسدود نماید که با سکته های قلبی و مغزی همراه خواهد بود.

چاقیافزایش وزن یکی از عواقب نشستن طولانی مدت و داشتن سبک زندگی کم تحرک است. وقتی که برای مدت طولانی در حالت نشسته به سر می برید، متابولیسم بدن کاهش یافته، کالری کمتری خواهید سوزاند و کالری های اضافه به صورت چربی ذخیره خواهد شد. به محض این که شخصی در حالت نشسته قرار می گیرد، فرآیند چربی سوزی در بدن 90 درصد کاهش پیدا می نماید، سطح انسولین کاهش یافته و فشار خون افزایش پیدا می نماید. در طول 50 سال گذشته شغل ها طوری تغییر نموده اند که اکثراً باید پشت میز و در حالت نشسته انجام گیرند که به معنای کاهش زمان کالری سوزی است. اگر کار شما نیز طوری است که مدت زمان زیادی را در حالت نشسته به سر می برید باید بدانید که در حالت ایستاده 35 درصد کالری بیشتری نسبت به حالت نشسته خواهید سوزاند.2

کند شدن فرآیند هضم غذاکارهای زیادی را در حین نشستن انجام می دهیم که یکی از آنها خوردن غذا است. جالب اینجاست که حتی بعد از غذا خوردن هم بیشتر مردم عادت دارند سر میز بنشینند و به صحبت ادامه دهند، نشستن طولانی در حین و بعد از غذا خوردن باعث می گردد فرآیند هضم غذا کندتر از معمول انجام گردد. یبوست مزاج، ترش کردن و سوزش معده، درد های معده و افزایش وزن از عوارض نشستن طولانی مدت هستند.

گرفتگی عضلات و دردهای عضلانینشستن طولانی مدت باعث می گردد دردهایی در قسمت کتف و شانه، گردن و پشت بدن ایجاد گردد. این امر به خصوص اگر اصول درست نشستن رعایت نگردد بیشتر خود را نشان می دهد. بیشتر افراد پس از اینکه مدتی به صورت نشسته قرارگرفته اند به یک سمت خم می شوند و بدن در حالتی غیر اصولی قرار می گیرد و صدمات بیشتری را در دراز مدت متحمل می گردد. به همین علت است که شاهد هستیم، افرادی که شغل آنها به اصطلاح پشت میز نشینی است بیشتر از دردهای عضلانی شکایت می نمایند. حتی اگر نشستن از روی رعایت اصول سلامتی بدن هم انجام گردد باز هم فشار بیشتری به گردن و شانه ها وارد می گردد. مهره های کمر نیز در نشستن دراز مدت تحت فشار قرار می گیرند و انعطاف پذیری خود را از دست می دهند، این امر ممکن است ریسک ابتلا به بیماری فتق دیسک کمر را بیشتر کند.

تحلیل رفتن پاهاوقتی برای مدت زیادی در حالت نشسته قرار می گیریم، پاها فعالیت کمتری انجام می دهند، این امر در دراز مدت ممکن است به پاها صدمه بزند. نشستن درحالت سکون باعث می گردد گردش خون کمتر انجام گردد، لختگی خون در رگ ها ایجاد گردد، قسمت هایی پایینی بدن و پاها متورم شوند، استخوان ها دچار ضعف شوند و حتی فردی که زیاد می نشیند به بیماری پوکی استخوان دچار گردد. جالب اینجاست که راه های آسانی برای جلوگیری از این عوارض وجود دارد. برای نمونه پیشنهاد می کنیم از هر فرصتی برای تحرک بهره ببرید تا خون در رگ ها جریان داشته باشد، اگر از صبح تا بعد از ظهر در محل کار خود نشسته اید و در منزل نیز برای استراحت جلوی تلویزیون لم داده اید، پیشنهاد می کنیم از زمان پخش آگهی های طولانی مدت تلویزیونی استفاده نموده و قدم بزنید. از هر فرصتی برای پیاده روی بهره ببرید و اگر زمان دست داد حرکات کششی در قسمت پا انجام دهید تا خون در رگها جریان بگیرد.3

پی نوشت:

1.www.jadidtarin.com

2.www.rooziato.com

3.www.daroshafa.razavi.ir

منبع: راسخون

به "عوارض نشستن طولانی مدت کدامند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض نشستن طولانی مدت کدامند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید