لهجه جناب خان از کجا آمد

به گزارش وبلاگ 2012، خبرگزاری خبرنگاران- محمد بحرانی، صداپیشه جناب خان گفت: جنوبی نیست و این لهجه را به واسطه دوستان جنوبی اش در کودکی یاد گرفته است.

لهجه جناب خان از کجا آمد

به گزارش خبرگزاری وبلاگ 2012، بحرانی در برنامه کتاب باز افزود: شغل مورد علاقه اش در کودکی ولگردی بوده است!

محمد بحرانی بازیگر و گوینده در پاسخ به اینکه اهل کدام استان است، گفت: مهم نیست اهل کجا هستی. من همواره همین را می گویم. فرقی نمی کند کجایی هستی. پدر و مادرم کازرونی هستند بحرانی یعنی منسوب به دو دریا و به نظر می آید از بحرین آمده اند و در ایران پخش شدند. خودم به واسطه شغل پدرم در بهشهر مازندران متولد شدم و شناسنامه ام صادره از شیراز است و در شیراز هم عظیم شدم.

او درباره اینکه با وجود جنوبی نبودن چگونه بر لهجه جنوبی به این زیبایی تسلط یافته است؟ گفت: اولین رفیق زندگی ام آبادانی بود و من بیشتر از اینکه کازرونی و شیرازی شنیده باشم آبادانی شنیده بودم. در محله ما خیلی از آبادانی ها ساکن بودند. روستای دوان هم در کازرون کارمندان خوزستانی دارد. من وسط این فرهنگ ها به جهان آمدم.

بحرانی با بیان اینکه بهنام رفیق صمیمی کودکی اش بوده است، گفت: با بهنام بازی می کردیم و من تمام فرهنگ و آوای خوزستان را از بچگی فرا گرفتم. همه دوستانی که جناب خان دارد دوستان حقیقی من هستند و در شکل گیری شخصیت جناب خان تاثیر داشتند.

وی درباره تاثیری که شخصیت جناب خان بر شناساندن مردم جنوب کشور داشته است، افزود: عشق من این بود که به قومیت ها بگویم بقیه قومیت ها چقدر قشنگ هستند. اینکه قومیت ها، جنوبی گوش نمایند. کرد ها ترکی گوش نمایند و همه قومیت ها با فرهنگ هم آشنا شوند.

این صداپیشه درباره دوران کودکی اش گفت: بچه که بودم وقتی می پرسیدند دوست داری چه کاره شوی؟ می گفتم دوست دارم ول بگردم. من از صبح تا شب در کوچه بودم و مدینه فاضله ای بهتر از آن نبود. وقتی دانشکده هنر های زیبا قبول شدم، ترسیدم از آن هایی که کاپ و جام داشتند و خیلی چیز ها بلد بودند، اما بعد ها هر چه به دردم خورد همه اش محصول همان ولگردی ها و آنچه از دوستانم آموختم، بود. همه حیات زیسته انسان در هنر های نمایشی به درد می خورد.

بحرانی درباره اینکه چگونه بر مهمان های برنامه خندوانه تسلط و درباره زندگی آن ها اطلاعات داشت، گفت: ما تیمی داشتیم که درباره مهمان حرف می زدیم و فکر می کردیم که از کجا آمده و چه دوست دارد. اما اینکه دقیقا چه فرایند ای اتفاق می افتد نمی دانم.

وی درباره موسیقی جنوب هم صحبت کرد و از نی انبان به عنوان ساز مورد علاقه اش نام برد.

بحرانی افزود: اولین ساز جنوب، دست است و من و بهنام همواره دست می زدیم و خیلی وقت ها ما را به عروسی می بردند تا دست بزنیم! یک خانه بود که به عروسی ها کرایه می دادند و ما همواره در عروسی ها بودیم. چون خوب هم دست می زدیم آنجا مقبول بودیم.

منبع: خبرگزاری آریا

به "لهجه جناب خان از کجا آمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لهجه جناب خان از کجا آمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید