موقعیت منحصربه فرد جغرافیایی و آب وهوایی روسیه

به گزارش وبلاگ 2012، وسعت کشور پهناور روسیه که در منطقه اورآسیا قرار داشته و با 14 کشور آسیایی و اروپایی همسایه است، 10 برابر خاک ایران، دو برابر مساحت کانادا، چین یا ایالات متحده آمریکا و بیشتر از نصف کل وسعت قاره آفریقا است.

موقعیت منحصربه فرد جغرافیایی و آب وهوایی روسیه

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ 2012 ، کشور فدراسیون روسیه که پهناورترین کشور دنیا بشمار می رود، در منطقه اورآسیا قرار داشته و بطور دقیق تر در شمال قاره آسیا و شرق قاره اروپا گسترده شده است. این کشور وسیع با 14 کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی داشته و با سه اقیانوس (اطلس، آرام و منجمد شمالی) و همچنین با در یای خزر ، دریای سیاه و دریای بالتیک ارتباط آبی دارد.

کشورهای نروژ، فنلاند، استونی ،لتونی، لیتوانی، لهستان، بلاروس، اوکراین، گرجستان، آذربایجان، قزاقستان، چین، مغولستان و کره شمالی با روسیه مرز مشترک دارند. علوه بر این، روسیه با ایالات متحده آمریکا به وسیله ایالت آلاسکا، و با کشورهای سوئد ، ژاپن و ایران نیز به وسیله آب همسایه است.

روسیه دارای وسعتی معادل 17٬075٬400 کیلومتر مربع، یک دهم کل خشکی های زمین را به خود اختصاص داده است. برای مقایسه بزرگی روسیه باید یادآور شد: مساحت روسیه بیش از ده برابر مساحت ایران، نزدیک به دو برابر مساحت کشورهای بزرگی مانند کانادا، چین یا ایالات متحده آمریکا و بیشتر از نصف کل وسعت قاره آفریقا است.

رشته کوه های اورال و همچنین رودخانه بزرگ اورال دو بخش آسیایی و اروپایی خاک روسیه را از یکدیگر جدا می نماید. البته اگرچه 65 درصد خاک این کشور در بخش آسیایی واقع شده است، ولی تنها 28 درصد مردم روسیه در این نواحی زندگی می نمایند .

وسعت روسیه به اندازه ای است هنگامی که خورشید در منطقه کالینگراد، غربی ترین نقطه از خاک روسیه (منطقه ای کوچک و جدا افتاده ای که بین دو کشور لهستان و لیتوانی قرار گرفته) غروب می نماید، روز بعد در منطقه ولادی واستوک، شرقی ترین نقطه سیبری شروع شده است.

این کشور در دو نیمکره شرقی و غربی زمین گسترده شده است. در حدود 14 درصد از خاک روسیه در شمال مدار قطبی واقع شده و به همین دلیل بیشتر مناطق آن سردسیر است. به همین دلیل بخش وسیعی ازخاک این کشور، بخصوص، سرزمین بزرگ سیبری ، خالی از سکنه بوده و شرایط کشاورزی ندارد.

البته در کشوری به پهنای روسیه، همه مناطق جغرافیایی، از بیابان گرفته تا خط ساحلی یخ زده و از کوه های بلند گرفته تا باتلاق های عظیم یافت می گردد. بیشتر خاک روسیه را دشت های گسترده بی درختی استپ تشکیل می دهد. بیشتر بخش های ناحیه سیبری که سه چهارم خاک روسیه است، از جنگل های کاج تایگا پوشیده شده است.

روسیه حدود صدهزار رود دارد که بعضی از آنها طولانی ترین و قدرتمندترین رودهای دنیا بشمار می روند. همچنین روسیه دارای دریاچه های بسیار زیادی است که دو دریاچه لادوگا و اونگا بزرگترین دریاچه های قاره اروپا هستند.

دریاچه بایکال در سیبری نیز بیشتر از هر دریاچه ای در روی کره زمین آب دارد.

وسعت روسیه از شمال به جنوب این کشور حدود 4000 کیلومتر است که از جزایر قطب شمال در دریای بارنت تا مرز جنوبی در کنار رشته کوه های قفقاز گسترده شده است. بین شرقی ترین نقطه روسیه در ساحل دریای بالتیک تا غربی ترین نقطه آن در شبه جزیره ساخالین بیش از 10 هزار کیلومتر فاصله و 9 ساعت اختلاف زمانی وجود دارد و به همین دلیل در روسیه، 9 بخش زمانی مجزا وجود دارد .

در اینجا باید نکته جالب توجهی را نیز ذکر کنیم و آن اینکه: جزایر دیموند واقع در تنگه برینگ جایی است که آمریکا و روسیه تنها به اندازه چهار کیلومتر از یکدیگر فاصله دارند. دو جزیره : دیومد کوچک و بزرگ در کنار هم قرار گرفته اند، در حالیکه دیومد بزرگ تحت مالکیت روسیه بوده و دیومد کوچک بخشی از خاک آمریکاست. طول جزیره دیومد بزرگ به هشت کیلومتر می رسد و طول دیومد کوچک کمتر از نصف آن است. تصویر تماشایی زیر نمایی ماهواره ای از این دو جزیره را نشان می دهد .

در حال حاضر دیومد بزرگ خالی از سکنه است، اما حدود صد نفر در جزیره دیومد کوچک زندگی می نمایند. شهروندان آمریکایی که در این جزیره زندگی می نمایند در خاک کشور خودشان و از لب ساحل می توانند بخشی از کشور روسیه را ببینند.

سرزمین پهناور روسیه را دریاهای متعددی ، از جمله دریای بالتیک و خلیج فنلاند در غرب، دریای سفید، خلیج پچورا، دریای کارا، دریای بارنتس، دریای لاپتف، دریای سیبری شرقی، دریای چوکچی و اقیانوس منجمد شمالی در شمال، دریای برینگ، دریی اخُتسک، دریای ژاپن و اقیانوس آرام در شرق، دریای سیاه و دریای خزر در جنوب، فرا گرفته اند. البته بیشتر سواحل روسیه در منطقه اقیانوس منجمد شمالی واقع است.

بخش اروپایی روسیه عمدتاً جلگه ای و هموار است. بلندترین نقطه روسیه، قله البروس با ارتفاع 642،5 متر در شمال قفقاز در جمهوری اوستیای شمالی و نزدیکی مرز گرجستان است که در عین حال بلندترین نقطه قاره اروپا محسوب می گردد.

کوه های اورال که در امتداد شمالی-جنوبی روسیه کشیده شده و 2000 کیلومتر طول دارد، خط فاصل قاره اروپا و آسیا است و بلندترین نقطه آن قله نارودا تنها 8850 متر ارتفاع دارد.

تمامی قسمت آسیایی روسیه را سرزمین پهناور سیبری در برگرفته است. شبکه گسترده ای از رودهای پر آب در روسیه وجود دارد که علاوه بر تأمین آب آشامیدنی ساکنین، سدهای برق آبی فراوانی بر روی آنها احداث شده است .

روسیه دارای 21 جمهوری خودمختار، 49 استان، 6 سرزمین و دو شهر خودمختار مسکو و سن پترزبورگ است. علت اینکه این دو شهر دارای خودمختاری هستند، این است که از نظر مساحت و جمعیت با سایر مناطق روسیه، قابل مقایسه نیستند. از آنجا که این دو شهر در دوران مختلف پایتخت بودند، از اهمیت خاصی برای روسیه برخوردارند. شهر سن پترزبورگ به پایتخت شمالی نیز شهرت دارد.

در بخشی از نواحی سیبری، دمای متوسط در زمستان به 46 درجه سانتی گراد زیر صفر هم می رسد. در جنوب سرزمین قطبی، ناحیه ای پوشیده از درخت های همواره سبز دارای زمستان هایی طولانی و سخت و تابستان هایی کوتاه است. استپ های مناطق مرتفع مرکزی روسیه نیز زمستان های سرد ولی تابستان های خشک و بسیار گرم دارند.

مناطق مرکزی روسیه، دارای ویژگی های آب و هوایی اروپای شرقی و مرکزی و از لحاظ کشاورزی بسیار حاصلخیز هستند. سواحل دریای سیاه روسیه نیز آب و هوای مدیترانه ای داشته و از جاذبه های توریستی روسیه بشمار می رود.

در مجموع روسیه از سه نوع آب و هوای سرد و خشک در مناطق شمالی، معتدل و نیمه مرطوب در نواحی جنوب غربی و معتدل و خشک در نواحی جنوب شرقی برخوردار است .

منبع: تسنیم

به "موقعیت منحصربه فرد جغرافیایی و آب وهوایی روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موقعیت منحصربه فرد جغرافیایی و آب وهوایی روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید