نرخ ویزیت سلیقه ای در مطب ها، تعرفه هایی که رعایت نمی گردد

به گزارش خبرنگاران، در رفت و آمد به مطب پزشکان در نقاط مختلف شهر تهران و البته کلانشهرهای کشور، متوجه این واقعیت می شویم که تعرفه های مصوب بالا و پایین می گردد. بطوریکه نرخ ویزیت یک پزشک متخصص در نقطه ای پایتخت، با همان پزشک متخصص در گوشه ای دیگر از شهر، متفاوت است.

نرخ ویزیت سلیقه ای در مطب ها، تعرفه هایی که رعایت نمی گردد

بر اساس اعلام وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی، پزشکان می بایست بر اساس تعرفه های مصوب، حق ویزیت دریافت نمایند و دریافت پول بیشتر از بیماران، تخلف محسوب شده و برخورد می گردد. اما، این ادعا تا چه اندازه قابلیت اجرایی و عملیاتی دارد. زیرا، آنچه را ما از سطح مطب های پزشکان مشاهده می کنیم و گزارش می گردد، تعرفه های مصوب به طور دقیق رعایت نمی گردد و برخی پزشکان، بر اساس منطقه ای که مطب دارند، از بیمار حق ویزیت می گیرند.

ایرج خسرونیا رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، در مصاحبه با خبرنگاران، این موضوع را تایید کرد و گفت: تعرفه ها در برخی مطب ها رعایت نمی گردد و بعضا شاهد هستیم عددهایی بیشتر از نرخ مصوب از بیماران دریافت می گردد.

وی در عین حال به این موضوع نیز اشاره نمود که برخی پزشکان نیز تعرفه پایین تر از نرخ مصوب را دریافت می نمایند.

خسرونیا در پاسخ به این سئوال که تعرفه ها می بایست برای سال 98 چگونه مشخص گردد، گفت: باید شرایط اقتصادی مردم را در مشخص تعرفه ها در نظر گرفت.

در همین حال، ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت، معتقد است که 82 درصد پرداختی از جیب مردم مربوط به هزینه های سرپایی است.

به گفته وی، رقم ویزیت در بخش خصوصی برای پزشک عمومی، 24 هزار و 500 تومان، پزشک متخصص 38 هزار و 400 تومان و پزشک فوق تخصص نیز 47 هزار و 900 تومان است.

سخنگوی وزارت بهداشت، تاکید نمود: در بخش خصوصی هر پزشکی که ویزیت را خارج از این سه رقم دریافت کند، تخلف نموده است و ارقام بالاتر مورد تایید نیستند. در اکثر شهرستان ها، ویزیت خارج از رقم مصوب دریافت نمی گردد، اما در تهران تخلفات قابل توجهی وجود دارد.

همین اظهارنظر حریرچی در ارتباط با تخلفات تعرفه ای در تهران، حکایت از این واقعیت دارد که نرخ ویزیت بیماران در مطب ها سلیقه ای دریافت می گردد. اما، اینکه چرا بیماران باید هزینه مطب پزشک در شمال شهر را پرداخت کند، موضوعی است که سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت، باید پاسخگو باشند.

تابستان گذشته بود که وزیر بهداشت، موضوع تعرفه های پزشکی را مورد اشاره قرار داد و با گلایه از اینکه تعرفه ها عادلانه وضع نمی گردد، خواهان واقعی شدن تعرفه ها شده بود. این در حالی است که برخی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با توجه به شرایط اقتصادی کشور، موضوع افزایش تعرفه ها در سال 98 را منتفی دانسته و عنوان داشته بودند که تعرفه ها در سال های گذشته به اندازه کافی رشد داشته است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "نرخ ویزیت سلیقه ای در مطب ها، تعرفه هایی که رعایت نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ ویزیت سلیقه ای در مطب ها، تعرفه هایی که رعایت نمی گردد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید