نقش ویتامین دی در پیشگیری از عفونت های تنفسی

به گزارش وبلاگ 2012، وی توضیح داد: ویتامین D. به دو صورت وارد بدن انسان می گردد یا توسط نور خورشید از پیش ساز آن در پوست dehydrocholesterol-7 سنتز می گردد یا از رژیم غذایی دریافت می گردد.

نقش ویتامین دی در پیشگیری از عفونت های تنفسی

رییس انجمن تغذیه ایران گفت: برای تقویت سیستم ایمنی در کسانی که ممکن است کمبود ویتامین D. داشته باشند استفاده از مکمل ویتامین D. مفید است.

بنابر اعلام روابط عمومی انستیتو و دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی کشور، دکتر میرزای رزاز با بیان مطلب فوق اضافه کرد: افرادی که به هر دلیل با نور خورشید مواجهه کافی ندارند ممکن است دچار کمبود ویتامین D. شوند که یکی از عوارض کمبود ضعف سیستم ایمنی بدن است. این افراد شامل کسانی هستند که اخیرا مواجهه با نور خورشید نداشته اند و در چند ماه گذشته مکمل ویتامین D. مصرف ننموده اند.

وی در مورد نقش ویتامین D. در پیشگیری از عفونت تنفسی و دیدگاه های مختلفی که در این زمینه وجود دارد، گفت: نقش ویتامین D. در پیشگیری از عفونت تنفسی مورد سوال و مناقشه است؛ هر چند آخرین گزارش چاپ شده در مجله معتبر BMJ اثر مثبتی را گزارش نموده است؛ بخصوص در کسانی که کمبود ویتامین دارند. نکته مهم آن است که کمبود ویتامین D. انسان را مستعد ابتلا به عفونت های تنفسی می نماید و دریافت بالای آن نیز کارایی ندارد.

رییس انجمن تغذیه ایران در مورد مقدار دوز مورد احتیاج افراد اعلام کرد: به نظر می رسد استفاده از دوز های کوچک روزانه یا هفتگی بهتر از دوز های عظیم باشد و با توجه به گزارشات متعدد از کمبود ویتامین D. در مردم ایران پیشنهاد می گردد که دستور العمل تجویز مکمل افراد بالای 2 سال مصرف روزانه 800 واحد بین المللی ویتامین و یا مصرف سه قرص 2000 واحدی در هفته و افراد زیر 2 سال 400 واحد روزانه توصیه می گردد.

وی توضیح داد: ویتامین D. به دو صورت وارد بدن انسان می گردد یا توسط نور خورشید از پیش ساز آن در پوست dehydrocholesterol-7 سنتز می گردد یا از رژیم غذایی دریافت می گردد. نقش دقیق ویتامین D. در سیستم ایمنی کاملا شناخته شده نیست، چون پاسخ ایمنی یک فرایند static نیست و بستگی به stage of infection دارد. بر اساس مطالعات activated human T. endothelial cells , and B. cells lining the upper and lower respiratory tract فرم غیر فعال این ویتامین را به فرم فعال آن تبدیل می نماید.

این استاد دانشگاه در انتها گفت: نکته مهم دیگر آنست که 1 a,25 (OH) 2 D. فراوری defensin و cathelicidin را به عنوان آنتی بیوتیک های اندوژنوس تحریک می نماید که نه تنها عفونت های میکروبی بلکه اثرات مخربی بر عفونت های ویروسی مثل آنفلوانزا دارد. شایان ذکر است که فراوری cathelicidin وابسته به دوز سرمی1 a,25 (OH) 2 D. می باشد و دوز ng/ml 30 برای فراوری cathelicidin ضروری است و دوز های بالاتر از40 ng/ml کارآمد نیست.

منبع: فرادید

به "نقش ویتامین دی در پیشگیری از عفونت های تنفسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش ویتامین دی در پیشگیری از عفونت های تنفسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید