نقش کیورنگ در بتن

به گزارش وبلاگ 2012، عمل آوری بتن نقش مهمی در توسعه مقاومت و دوام بتن دارد. عمل آوری بلافاصله پس از قرار دادن و اتمام بتن انجام می گردد و شامل حفظ شرایط رطوبت و درجه حرارت مطلوب، هم در عمق و هم در نزدیکی سطح، برای مدت زمان طولانی است.

نقش کیورنگ در بتن

بتن که به طور صحیح اجراء شده باشد برای ادامه هیدراتاسیون و توسعه مقاومت، پایداری حجم، مقاومت در برابر انجماد و ذوب، و مقاومت در برابر سایش و پوسته شدن، مقدار کافی رطوبت دارد.

طول زمان کیورینگ بتن به عوامل زیر بستگی دارد:

  • نسبت های مخلوط
  • شکل و مقدار ابعاد شن و ماسه بتن
  • شرایط آب و هوایی محیط
  • شرایط قرار گرفتن در معرض آینده

کفپوش های بتنی (پیاده روها، پارکینگ ها ، ...) و بتن سازه ای (عرشه های پل، پایه ها، ستون ها، پایه های کوچک، ...) حداقل دوره کیورینگ بتن هفت روز برای دمای محیط بالاتر از 40 درجه فارنهایت 1.

کمیته 301 موسسه بتن آمریکا (ACI) حداقل دوره عمل آوری مربوط به کسب 70 درصد مقاومت فشاری تعیین شده را توصیه می نماید.

وقتی مقاومت بتن در دمای بالاتر یا استفاده از ترکیبات خاص سیمان/مواد افزودنی وجود دارد، می توان به سطح مقاومت 70 درصدی زودتر رسید. به همین ترتیب، ممکن است برای ترکیبات مختلف مواد و یا دمای پخت کمتر به زمان طولانی تری احتیاج باشد.

به همین علت، کمیته ACI 308 حداقل دوره های کیورینگ بتن زیر را توصیه می نماید:

ASTM C 150 سیمان نوع I هفت روز

ASTM C 150 سیمان نوع II ده روز

ASTM C 150 سیمان نوع III سه روز

ASTM C 150 سیمان نوع IV یا V 14 روز

سه عملکرد اصلی برای عمل آوری بتن وجود دارد:

  • حفظ مخلوط کردن آب در بتن در طی مراحل اولیه سخت شدن

غوطه ور در آب

غوطه ور در آب به طور معمول برای بهبود سطوح صاف در مشاغل کوچکتر استفاده می گردد. باید مراقبت باشید تا دمای آب پخت بیش از 20 درجه خنک تر از بتن باشد تا از ترک خوردگی ناشی از تنش های حرارتی جلوگیری گردد. غوطه وری عمدتا در آزمایشگاه برای پخت نمونه های آزمایش بتن استفاده می گردد.

مه پاشی یا اسپری کردن آب

از محلول پاشی و مه پاش زمانی استفاده می گردد که دمای محیط بسیار بالاتر از یخبندان باشد و رطوبت آن کم باشد. مه پاشی می تواند ترک خوردگی جمع شدگی پلاستیک را تا رسیدن بتن به مجموعه نهایی، به حداقل برساند.

پوشش های مرطوب اشباع شده

پس از سفت شدن بتن برای جلوگیری از آسیب سطح، باید از پوشش های مرطوب اشباع شده از آب استفاده گردد. آنها باید به طور مداوم مرطوب نگه داشته شوند.

قالبهای بتنی

قالب ها در جای خود معمولاً محافظت رضایت بخشی را در برابر از دست دادن رطوبت برای سطوح بتنی شکل گرفته ایجاد می نمایند.

2) کاهش مقدار هدررفت آب از سطح بتن

پوشش بتن با ورق های پلاستیکی غیر قابل نفوذ

ورق های پلاستیکی غیرقابل نفوذ را می توان روی بتن کاملاً مرطوب اعمال کرد. سطح بتن باید به مقدار کافی سخت باشد تا از آسیب تماشا سطح ناشی از فعالیتهای قرارگیری جلوگیری کند.

استفاده از دیرگیر بتن

از دیرگیر بتن برای عقب انداختن یا کاهش تبخیر رطوبت بتن استفاده می گردد. آنها می توانند رنگدانه شفاف یا شفاف و سفید باشند. ترکیبات رنگدانه دار سفید برای شرایط آب و هوایی گرم و آفتابی توصیه می گردد تا تابش خورشید را منعکس کند. ترکیبات پخت باید بلافاصله پس از اتمام نهایی استفاده شوند.

3) تسریع در افزایش قدرت با استفاده از گرما و رطوبت اضافی

گرمای هوا

گرمای هوا در فشار اتمسفر و بخار فشار قوی در اتوکلاو دو روش پخت بخار هستند. دمای هوا برای هوای گرم در فشار اتمسفر باید تا حدود 140 درجه فارنهایت یا کمتر حفظ گردد تا مقاومت بتن مورد نظر حاصل گردد.

سیستم گرمایشی بخاری

سیستم گرمایشی بخاری معمولاً به اسم عناصر جاسازی شده نزدیک سطح عناصر بتونی استفاده می شوند. هدف آنها محافظت از یخ زدگی بتن در هنگام بتن ریزی هوای سرد است.

پتوهای بتونی

از پتوهای عایق بتونی برای پوشاندن و عایق بندی سطوح بتنی که در دوره پخت تحت درجه حرارت انجماد قرار دارند، استفاده می گردد. بتن باید به مقدار کافی سخت باشد تا از آسیب تماشا سطح هنگام پوشاندن با پتو بتن جلوگیری کند.

کیورینگ بتن در هوای سرد یا گرم احتیاج به توجه بیشتری دارد. در هوای سرد، بعضی از اقدامات شامل محفظه های گرم شده، کاهنده های تبخیر، زودگیر بتن و پتوهای عایق است. دمای بتن تازه باید بالاتر از 50 درجه فارنهایت باشد. دوره پخت بتن در هوای سرد به علت کاهش سرعت افزایش مقاومت ، بیشتر از دوره استاندارد است. انتظار می رود مقاومت فشاری بتن خالص شده و نگهداری شده در 50 درجه فارنهایت نیمی از سرعت بتن تراشیده شده در 73 درجه فارنهایت مقاومت کند. در هوای گرم، به علت از دست دادن سریع رطوبت از بتن تازه، عمل آوری و محافظت بسیار مهم است. عمل آوری در واقع قبل از قرار دادن بتن با خیساندن سطوح بستر با آب شروع می گردد. برای قرار دادن بتن در هوای گرم می توان از کیورینگ بتن، ضد باد، مه شکن و بازدارنده های تبخیر استفاده کرد. از آنجا که افزایش مقاومت بتن در هوای گرم سریعتر است، ممکن است دوره پخت کاهش یابد.

نمونه های آزمایش بتن عمل آوری شده

عمل آوری نمونه های آزمایش بتن معمولاً با بتنی که در حین ساخت قرار داده شده فرق دارد. انجمن آمریکایی آزمایش و مواد (ASTM)) دو استاندارد برای ساخت و پخت نمونه های بتونی ایجاد نموده است. ASTM C1926 برای نمونه های آزمایشگاهی در حالی که ASTM C317 برای نمونه های صحرایی در نظر گرفته شده است. هر دو سند به ترتیب الزامات استانداردی را برای ساخت، پخت، محافظت و حمل نمونه های آزمایش بتن به ترتیب تحت شرایط مزرعه ای یا آزمایشگاهی ارائه می دهند.

در حالی که عمل آوری برای همه بتن ها مهم است، اما مسائل ناشی از عدم عمل آوری با سطوح افقی آشکارتر است. یک دال پخت نشده، چه تزئینی و چه خاکستری ساده، به احتمال زیاد الگویی از ترکهای ظریف ایجاد می نماید (به اصطلاح crazing می گویند) و پس از استفاده از سطح، مقاومت کمی خواهد داشت که می تواند منجر به ایجاد یک سطح گرد و غبار گردد که مقاومت کمتری در برابر سایش دارد.

شرکت بتن آرپوم شامل گروه بازرگانی و فراوریی می باشدکه سالها مطابق با تکنولوژی روز جهان در فراوری کلیه افزودنی های شیمیایی بتن و ساختمان توانسته است گامی در جهت ارتقاء و پیش روی این صنعت بر دارد. افتخار دارد که با توجه به انجام پروژه های مشابه به صورت مطلوب ، امکانی مناسب جهت همکاری و مشاوره فی مابین را فراهم سازد.

شرکت بتن آرپوم با ارائه محصولات با کیفیت و با کارشناسان فنی و خبره خود می تواند شما را در تمامی مراحل پروژه کمک برساند. برای مشاوره رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر به سایت www.betonarpoom.ir مراجعه فرمایید.

منبع: فرارو

به "نقش کیورنگ در بتن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش کیورنگ در بتن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید