نه ماسک می زنم و نه واکسن!

به گزارش وبلاگ 2012، تهران (پانا) - ما درحالی به نخستین روزهای پاییز وارد شده ایم که همچنان بیش از آنکه نگران ابتلا به آنفلوانزا و سرماخوردگی های شدید فصلی باشیم، ناباورانه در میدان نابرابر کرونا می جنگیم.

نه ماسک می زنم و نه واکسن!

به گزارش ایران، تا به امروز حدود 53 میلیون دوز واکسن به اسم محتمل ترین راه پیشگیری دریافت نموده ایم؛ اما قطعی ترین روش همان استفاده از ماسک و رعایت فاصله فیزیکی است که ایمنی ما را تضمین می نماید. اگر به آمارهای این چند روز دقت کنید متوجه می شوید که آمار بستری ها کماکان روی 17 هزار مانده و اگرچه نوید دو رقمی شدن مرگ و میرها از زبان مسئولان، کمی امید را به شهرهایمان برگردانده است، اما عددهای سه رقمی مرگ نمی تواند یک عدد خوشبینانه برای از سرگیری زندگی عادی درهمه شهرها باشد.

تعداد شهرهای قرمز حالا دورقمی شده و به زیر 60 شهر رسیده است. تهران هم با کاهش مبتلایان و دو رقمی شدن مرگ و میرها، نسبت به هفته های گذشته، شرایط خوبی دارد، اما معلوم نیست اگر شهروندان همکاری نکنند، تصاویر این روزهای شهرهای نارنجی که با تصویر نقشه مرگ و میرهای کرونایی هماهنگ شده، تا چه زمانی دوام بیاورد! تصویری که ممکن است حالا حالاها اجازه ندهد محدودیت های شبانه از شب هایمان برداشته گردد.

می پرسید چرا؟ جواب آن را باید از شهروندانی بپرسید که در رعایت پروتکل های بهداشتی کمترین نقش و سهم را دارند. آن شهروندانی که حتی دوز اول واکسن را نزده در سوپرمارکت ها، نانوایی ها، آرایشگاه ها، رستوران ها، کافه ها و در خیابان های اصلی و فرعی کرونا را به هیچ گرفته و بدون ماسک مشغول تردد و گپ زدن هستند! همان ها که این روزها موجب شده اند درصد رعایت پروتکل ها به 90 درصد نرسد و علی رغم اینکه تا دیروز جزو گروه های نگران نبود واکسن در کشور بودند و داد واکسن خریداری کنید و واکسن بزنید سر داده بودند، حالا با وجود شبانه روزی و سه شیفته شدن مراکز واکسیناسیون، در دسترس بودن کافی واکسن و تعدد مراکز در نقاط مختلف شهرها، بازهم ساز ناکوک زده و به بهانه دریافت واکسن های آسترازنکا و فایزر، از تزریق سینوفارم سرباز می زنند.

درحالی که این روزها پزشکان هشدار می دهند که ما فاصله کمی تا موج ششم در آبان ماه داریم و در این فاصله باید ایمنی شهرها را بالا ببریم و اگر تا دیروز به اسم یک شهروند سهم مان زدن ماسک بود، حالا واکسن زدن نخستین اولویت مان است.حالا محموله های میلیونی واکسن در راهند و محدودیت سنی هم سال برداشته شده است، اما گروهی کماکان اصرار دارند تا واکسن هراسی را بین مردم جا بیندازند. مثل آقای کرمی که در سوپرمارکت بدون ماسک مشغول چیدن اجناس است. مشتری به او اعتراض می نماید. او هم در جواب مشتری می گوید: نه ماسک می زنم و نه واکسن! هیچ کس هم نمی تواند مجبورم کند! به هرجا که دلتان می خواهد زنگ بزنید. مشتری خریدش را بر می گرداند و می گوید: مگر کرونا تمام شده که می گویی هرکاری دلم خواست می کنم. لااقل به احترام مشتری ها ماسکت را بزن. مشتری دیگری هم در دفاع از او جنسش را پس می دهد و می گوید: تا دیروز غر می زدیم واکسن نیست، حالا از نوبت خیلی ها هم گذشته اما نمی زنند!

دختر جوانی که مشغول ثبت نام کلاس زبان است در جواب متولی که می پرسد واکسن زده اید می گوید: خواهرم زد تب و لرز شدید؛ استفراغ و تبخال و هرچه فکرش را کنید سرش آمد... زن می گوید: ثبت نام حضوری نداریم. حداقل باید یک دوز زده باشی! متولی دیگری می گوید: خواهرم کانادا فایزر زد، سه روز افتاده بود، نمی توانست تکان بخورد. بعد هم حالش از اول بهتر شد، به فکر خودت نیستی به فکر بقیه باش. چرا آنقدرخودخواه شده ایم. دختر می گوید: فعلاً که کارت واکسن اجباری نشده شما از کجا درآوردید؟ همین دیروز باشگاه بودم استخرها هم که باز است. چطور می خواهید همه را کنترل کنید.

در نانوایی صف طویل مشتری ها تا وسط های خیابان کشیده شده. از 10 نفر لااقل سه نفر ماسک نزده اند. می پرسم چرا می گویند ما دو دوز زده ایم! شاطر که خودش ماسک نزده می گوید: خانوم کرونا کجا بود؟ تمام شد رفت سر قبرش!

در یک مرکز کامپیوتری پسر جوانی رو به دوستش می گوید: صبر کن فایزر قرار است بیاید من که الان نمی زنم. بزنم هم باید بروم دانشگاه! اینطوری بهانه خوبی دارم. دوستش که یک دوز سینوفارم زده می پرسد: مگر به ما می رسد؟ ولی کاش صبر نموده بودم. فروشنده که دو ماسک روی هم زده با ناراحتی می گوید: کاش برادرزاده ام هم زودتر واکسن زده بود. هرچه بود فقط زده بود تا امروز مجبور نباشم برای چهلمش بروم بهشت زهرا!

آرایشگاه شلوغ و پرازدحام است. خانم رضوانی ماسکش را برداشته تا خانم آرایشگر راحت تر کارش را انجام دهد. می پرسم واکسن زده اید. از 10 نفر پرسنل حدوداً 5 نفر بیشتر نزده اند. خانم آرایشگر می گوید: حالا تب برند واکسن هم بین خانم ها مد شده و مشتری داشتم که می گفت دوستانم خارج از کشور واکسن فایزر زده اند. خجالت می کشم بگویم سینوفارم! البته بعضی ها هم سفر خارجی را برای کلاس گذاشتن بهانه نموده اند و می گویند باید حتماً آسترازنکا بزنیم؛ جالب اینکه یکی از همین ها از ترس تا دم تزریق هم رفته اما برگشته! بغل دستی او که مشغول مانیکور کردن ناخن هایش است با خنده می گوید: تا دیروز هم و غم برند کیف و کفش فلان لوازم آرایشی را داشتیم حالا هم باید نگران برند واکسنمان باشیم. انگار آن کسی که آسترازنکا زده پول بیشتری داده! خدا روشکر که همه مجانی است وگرنه چه کلاسی برای هم نمی گذاشتیم! این درحالی است که آسترازنکا فقط از منابع محدودی وارد می گردد و بسیاری از کشورها با کارت واکسیسناسیون سینوفارم منعی برای ورود ندارند! مشتری دیگری که به تازگی از امارات وارد ایران شده در جوابشان می گوید: این حرف ها یعنی چه! الان فقط مهم است که واکسن زده باشی. شوهر خود من هم در امارات؛ سینوفارم زده و فقط گفته اند بعد از 6 ماه دوباره دوز تقویتی بزن! کسی را می شناسم که سالی یک بار هم از تهران بیرون نمی رود حالا در به در دنبال آسترازنکاست که سفرهای خارجی اش خراب نگردد. آرایشگر می گوید: باور کنید آن اوایل مشتری داشتم برای اینکه سن اش لو نرود واکسن نمی زد تا بالاخره سن را پایین آوردند و زد!

خانم جوانی که به تازگی مادر شده در مطب دندانپزشکی آغاز می نماید از تجربیات واکسن زدن اطرافیانش: مادرشوهرم می گوید شیرت خراب می گردد نباید واکسن بزنی. خودم دایی و دختر دایی ام را سر کرونا از دست داده ام. هم می ترسم از کرونا هم جرأت ندارم واکسن بزنم. پزشکم گفته اشکالی ندارد.

مرد مسن کنار او می گوید: دخترم تو تحصیلنموده ای حرف پزشکت را گوش کن. اصلاً اخبار را هم بشنوی متوجه می شوی کار درست کدام است.

آقای محسنی دو دوز واکسن را تزریق نموده حالا کمی احساس سرماخوردگی و ضعف و سردرد دارد اما راضی به تست دادن نیست. حرف هایش را وقتی مشغول خرید قرص سرماخوردگی در داروخانه است می شنوم: هفته دیگر می خواهم مشهد بروم. شنیده ام مثبت باشی، هواپیما راهت نمی دهند. دو سال است هیچ کجا نرفته ام. دکتر داروساز که تب او را گرفته؛ می گوید: اما تبتان بالای 38 درجه و اکسیژن خونتان هم که 90 است. بهتر است تست بدهید. مرد با عصبانیت می گوید: پس برای چه واکسن زده ام؟! آنقدر مردم را سرکیسه نکنید.

منبع: خبرگزاری پانا

به "نه ماسک می زنم و نه واکسن!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نه ماسک می زنم و نه واکسن!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید