هر آنچه که درباره بیماری هاری باید بدانیم، به حیوانات اهلی خانگی به ویژه سگ و گربه واکسن تزریق گردد

به گزارش وبلاگ 2012، هاری بیماری ویروسی قابل انتقال از حیوانات به انسان است که اگر به پیشگیری توجه نشود، کُشنده خواهد بود.

هر آنچه که درباره بیماری هاری باید بدانیم، به حیوانات اهلی خانگی به ویژه سگ و گربه واکسن تزریق گردد

به گزارش از ، دکتر عبدالمحمد خواجه ئیان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به مناسبت روز جهانی هاری بیان نمود: هاری یک بیماری ویروس قابل انتقال از حیوانات به انسان است که 100 درصد قابل پیشگیری با واکسن است.

او اضافه نمود: به علت ویژگی های خاص سگ ها و اینکه در بسیاری از جوامع همیشه در کنار انسان ها هستند، بیش از 99 درصد موارد هاری انسانی به وسیله سگ های مبتلای صاحب دار اتفاق می افتد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ادامه داد: از آنجا که بیماری هاری جزء بیماری های مشترک بین انسان و حیوانات است، کنترل و پیشگیری از آن نیازمند اقدام هماهنگ تمام سازمان های دولتی و غیردولتی مرتبط با موضوع در بخش مراقبت حیوانی، مراقبت انسانی و مدیریت محیط زیست است.

خواجه ئیان اسم کرد: اگر 75 درصد جمعیت سگ ها واکسن هاری دریافت نمایند به علت ایمنی گروهی امکان انتقال هاری از سگ به انسان به صفر خواهد رسید. به همین علت توصیه می گردد که صاحبان سگ ها و گربه های خانگی به طور حتم برای واکسینه کردن حیوانات خود اقدام نمایند. سازمان دامپزشکی هم در کوشش است تا سالانه تعداد سگ های بیشتری را واکسینه کند تا زودتر به هدف معین شده دست یابیم.

او با تاکید بر کنترل جمعیت سگ های ولگرد در منطقه ها شهری و روستایی، اضافه نمود: متولی کنترل جمعیت سگ های ولگرد، شهرداری ها و دهیاری ها هستند و این کار بیشتر به وسیله زنده گیری و عقیم سازی آن ها صورت می گیرد. این سگ ها پس از دریافت واکسن و قلاده گذاری دوباره رها می شوند.

رئیس مرکز بهداشت استان بوشهر گفت: در بخش مراقبت انسانی هاری، در همه شهرستان ها اتاق های درمان پیشگیری هاری وجود دارد که در صورت بروز حیوان گزیدگی برای افراد، اقدام های لازم شامل شستشوی زخم و ضدعفونی کردن آن، تزریق واکسن هاری و در صورت لزوم تزریق سرم ضد هاری را برای مجروحان انجام می گیرد.

خواجه ئیان ادامه داد: با اطلاع رسانی اجرا شده و مراجعه به موقع افراد حیوان گزیده به این اتاق ها و انجام اقدام لازم، در سال های گذشته هیچ موردی از هاری انسانی در استان دیده نشده است، البته چند مورد بیماری در حیوانات اهلی استان اثبات شده، که نشان دهنده گردش ویروس در حیات وحش و احتمال انتقال آن به حیوانات اهلی و انسان است.

او اضافه نمود: همیشه توصیه می گردد که هرگونه گزش حتی خراشیدگی و گزش های جزئی به اسم گزش خطرناک در نظر گرفته گردد و مجروحان برای گرفتن خدمات به مراکز بهداشتی و درمانی و در صورت شدید بودن جراحات به بیمارستان ها مراجعه نمایند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان نمود: در صورت بروز علائم هاری در انسان، مرگ بیمار تقریباً 100درصد است، ولی در صورت مراجعه به موقع و انجام اقدام لازم این بیماری 100درصد قابل پیشگیری است.

خواجه ئیان توصیه کرد: صاحبان حیوانات اهلی خانگی به خصوص سگ و گربه برای واکسیناسیون حیوان خود اقدام نمایند. بعلاوه در صورت تمایل به نگهداری حیوانات، درباره نحوه رفتار با آن ها و شناخت واکنش های مختلف آن ها اطلاعات لازم کسب گردد و در صورت بروز حیوان گزیدگی، حتی به صورت خراشیدگی جزئی، به اتاق های درمان پیشگیری هاری در شهرستان ها مراجعه، و خدمات لازم را دریافت نمایند.

او اضافه نمود: باید در پاکیزه نگه داشتن محیط شهر و روستا کوشش کنیم تا منابع غذایی که باعث جذب حیوانات به محل سکونت انسان ها می گردد کاهش یابد. جدا بودن محل زیست انسان و حیوانات بدون صاحب، هم ضامن سلامت انسان است و هم از آسیب ناخواسته به حیوانات جلوگیری می نماید.

از سال 2007، روز 28 سپتامبر به اسم روز جهانی هاری انتخاب شده است. این روز مصادف با 6 مهر، و سالروز فوت دانشمند بزرگ فرانسوی و کاشف واکسن هاری، لویی پاستور است.

شعار سال جاری روز جهانی هاری انتشار حقایق به جای انتشار ترس در خصوص بیماری هاری است.

ک

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "هر آنچه که درباره بیماری هاری باید بدانیم، به حیوانات اهلی خانگی به ویژه سگ و گربه واکسن تزریق گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر آنچه که درباره بیماری هاری باید بدانیم، به حیوانات اهلی خانگی به ویژه سگ و گربه واکسن تزریق گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید