هر خانه در این محله یک رنگ دارد

به گزارش وبلاگ 2012، خبرنگاران/خراسان رضوی طرح هر خانه یک رنگ در محله گود فخار مشهد که در عمق 7 متری زمین قرار گرفته است، در حال اجراست. این طرح تا به امروز در بیش از 80 درصد منازل مسکونی این محله اجرا شده است.

هر خانه در این محله یک رنگ دارد

حامد لطیفی، سرپرست منطقه 5 شهرداری مشهد، در گفت وگو با وبلاگ 2012 ضمن بیان اینکه مساحت گود فخار 14 هزار و 320 متر مربع است و 672 نفر جمعیت دارد، بیان نمود: 220 منزل مسکونی در این منطقه واقع است و بیش از 200 خانوار در این منطقه ساکن هستند.

وی در مورد طرح هر خانه یک رنگ شرح داد: این طرح در این گود به شکلی اجرا شده که جداره های منازل زیرسازی و با سیمان سفید هم سطح سازی شده و در نهایت روی آن رنگ آمیزی اجرا شده است. این اقدامات باعث شده این منطقه بیشتر رنگ و بوی زندگی بگیرد.

لطیفی اضافه کرد: در گام بعدی برای دیواره و جداره ها علاوه بر رنگ سازی، تصمیم بر این است به وسیله گلدان گذاری و اقدامات این چنینی این محله را به فضای شهری مناسبی تبدیل کنیم.

نیمی از گود فخار زمین های خالی است

سرپرست منطقه 5 شهرداری مشهد با اشاره به اینکه نصف گودال فخار را ساختمان های مسکونی شامل می گردد، اضافه کرد: نیمی دیگر از مساحت این گودال را زمین های خالی که در اختیار مالکان شخصی واقع شده است، در بر می گیرد. شهرداری به منظور احداث فضای سبز در این محدوده با مالکان وارد مذاکره شده است و در صورت توافق نهایی، اقدامات در مورد ایجاد بوستان به عمل خواهد آمد.

وی اعلام کرد: مطالعات لازم در مورد این مساله انجام و اعتبارات کنار گذاشته شده است. زمانی که این زمین ها از مالکان تحویل گرفته گردد، فضای سبزی در آن مساحت ایجاد و بعلاوه جداره سرتاسر این گودال با عمق 7 متر به جداره سبز تبدیل خواهد شد.

لطیفی با بیان اینکه بین عامه مردم نقل است که این گودال بر اثر خاک برداری میل کوره آجرپزی که در نزدیکی آن منطقه وجود دارد، ایجاد شده، توضیح داد: به جهت اینکه الگوی توسعه برای این محل ایجاد گردد، شهرداری فضای این بخش را نسبت به گذشته متحول نموده است و در حال حاضر هم فرایند به این شکل پیش خواهد رفت که این محله را به یکی از منطقه ها مجذوب کننده شهر تبدیل کند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا رنگ آمیزی منازل با یاری خود مردم صورت گرفته، گفت: در ابتدای کار به جهت دعوت مردم به همراهی و پشتیبانی مردم از عوامل فنی، ساکنان در انجام بخشی از کار در ابتدای کار و در روزهای قبل از عید سهیم شدند اما در ادامه کار به علت اینکه نیازمند به سازی و زیرسازی بود، تیم حرفه ای و فنی کار را پیش بردند. هدف از دعوت به مردم این بود که این کار را از خود بدانند زیرا در ابتدا بعضی نگران بودند و می ترسیدند نتیجه کار مثبت نباشد اما در نهایت مشارکت و اقدامات خوبی رخ داد.

سرپرست منطقه 5 شهرداری مشهد در مورد منابع اعتبارات این طرح توضیح داد: برای به سازی و رنگ آمیزی اولیه بیش از 450 میلیون از اعتبار خود شهرداری استفاده شده و برای بوستانی که قرار است در زمین های خالی این منطقه ایجاد گردد، 10 میلیارد تومان اعتبار اولیه اختصاص پیدا نموده است که به محض انجام تملک اقدامات لازم شروع گردد.

سرپرست منطقه 5 شهرداری مشهد ضمن بیان اینکه در حال حاضر زمین بازی بچه ها در این محله ایجاد شده و وسایل ورزشی عمومی در آن قرار گرفته است، اظهار کرد: از ابتدای سال تا به الان، ما تمام معابری که به گود فخار منتهی می گردد را آسفالت نموده ایم. بعلاوه یکی دیگر از مشکلاتی که ساکنین این محله با آن روبرو بودند، عدم اتصال فاضلاب شهری بود که انجام آن به علت عمق زمین طراحی و زیرساخت های خاصی را می طلبید.

وی اضافه کرد: با پیگیری های مردم و شهرداری منطقه 5، شرکت آب و فاضلاب هم پای کار آمد، مطالعات لازم انجام و پیمانکار معین شده است. به این ترتیب به زودی طرح اگو هم در این محله انجام خواهد شد. در این محدوده دو سپتیک تانک احداث شده که به وسیله آن آب باران و... به ارتفاع 7 متر به بالا کشیده می گردد. طول خط انتقال 23 متر است که آب از سپتیک وارد کانال اصلی می گردد و به این ترتیب خطر آب گرفتگی محدوده را تهدید نخواهد کرد.

لطیفی اعلام کرد: به زودی طرح هر خانه یک رنگ تکمیل و کلنگ فضای سبز منطقه زده خواهد شد. زمانی که تملک زمین های خالی تکمیل شده و فضای سبز ایجاد گردد، فضای این محله به طور کامل متحول و متفاوت خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "هر خانه در این محله یک رنگ دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر خانه در این محله یک رنگ دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید