هزاران نفردر نیویورک علیه تبعیض نژادی در آمریکا دست به تظاهرات زدند برقراری منع آمدوشد در پایتخت و ده ها شهر آمریکا

به گزارش وبلاگ 2012، هزاران نفر از معترضان به نژادپرستی در آمریکا و در واکنش به قتل یک سیاهپوست توسط افسر پلیس سفیدپوست، در خیابان های منهتن نیویورک راهپیمایی کردند.

هزاران نفردر نیویورک علیه تبعیض نژادی در آمریکا دست به تظاهرات زدند برقراری منع آمدوشد در پایتخت و ده ها شهر آمریکا

در چهارمین روز راهپیمایی اعتراض آمیز نیویورکی ها، عصر یکشنبه هزاران نفر در تایمز اسکوئر منهتن گرد هم آمدند و پس از سردادن شعارها علیه اقدامات نژادپرستانه و خشونت پلیس علیه شهروندان سیاهپوست، راهپیمایی خود را شروع کردند.

روز گذشته فیلم هایی از خشونت پلیس نیویورک نسبت به معترضان مرگ جورج فلوید46 ساله منتشر شد که در آن علاوه بر ضرب و شتم، دو ماشین پلیس به سوی معترضان هجوم بردند و به آنان ضربه زدند.

شرکت نمایندگان این راهپیمایی را که شعارهایی را علیه خشونت پلیس نیویورک هم سر می دادند، عمدتا نسل جوان اعم از سیاه و سفیدپوست تشکیل می دادند و یکصدا خواهان عدالت در این کشور بودند.

همچنین علاوه بر شعارهایی همچون پلیس، شلیک نکن، پلاکاردهایی علیه خشونت با اسلحه که در طول سال، دانش آموزان را هدف قرار می دهد و با سکوت سردمداران کاخ سفید روبرو شده است، دیده می شد.

این راهپیمایی با تاریک شدن هوا هم ادامه داشت و با رسیدن به بخش میانه منهتن، عده ای از این معترضان به سمت پل بروکلین حرکت کردند تا به معترضان آنجا بپیوندند. این اقدام باعث شد تمام خطوط ترافیکی روی این پل بسته گردد.

اگرچه این اعتراض ها مسالمت آمیز بود اما گزارش های اندکی منتشر شده است که در برخی از خیابان ها درگیری های محدودی بین معترضان و نیروهای پلیس ایجاد شده است.

گفته می گردد چایرا دی بلاسیو دختر شهردار نیویورک هم در بین دستگیرشدگان دیده می گردد.

اوایل صبح امروز بیل دی بلاسیو شهردار نیویورک خواهان تحقیق درباره دو ماشین پلیسی شده بود که به سمت جمعیت معترضان رانده شده بودند.

وی گفت: اقدامات درست زیادی توسط پلیس نیویورک صورت گرفته است اما اشتباهات آنها هم باید مورد تحقیق قرار گیرد.

پلیس سفیدپوست شهر مینیاپولیس از ایالت مینه سوتا روز دوشنبه در حالیکه جورج فلوید سیاهپوست را دستگیر نموده و بر روی آسفالت خیابان خوابانده بود، به مدت 7 دقیقه با زانو به گردن این مظنون فشار وارد کرد و بدون توجه به فریادهای فلوید که می گفت نمی توانم نفس بکشم، باعث مرگ وی شد.

شهردار واشنگتن دی سی پس از ناآرامی های اخیر در آمریکا و تجمع ها در اطراف کاخ سفید اظهار داشت که از یکشنبه شب به مدت 7 ساعت در سراسر این شهر منع آمدوشد برقرار خواهد بود.

شبکه خبری سی ان ان بامداد دوشنبه گزارش داد: موریل باوزر شهردار واشنگتن دی سی پایتخت آمریکا که مقر کاخ سفید و کنگره این کشور است، اظهار داشت که از ساعت 11 یکشنبه شب تا 6 بامداد دوشنبه (7:30 تا 14:30 دوشنبه به وقت تهران) در سراسر این شهر مقررات منع آمدوشد برقرار خواهد بود.

باوزر که پیشتر به دلیل عدم استفاده از پلیس شهر برای کنترل تجمع معترضان در اطراف کاخ سفید مورد انتقاد دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا قرار گرفته بود، نیروهای گارد ملی پایتخت را برای یاری به پلیس این شهر فعال نموده است.

نیروهای گارد ملی آمریکا در بسیاری از شهرها و ایالت های این کشور برای کنترل تظاهرات و ناآرامی های اخیر به کار گرفته شده و به دلیل برخورد خشن و سرکوب معترضان مورد انتقاد مردم قرار گرفته است.

ترامپ ضمن حمایت از اقدام های خشن و سرکوبگرانه نیروهای گارد ملی، از همه ایالت ها و شهرهای درگیر با اعتراضات اخیر به قتل یک سیاهپوست توسط پلیس خواسته است که از این نیروها برای سرکوب اعتراضات استفاده نمایند.

شهر واشنگتن دی سی آدینه شب شاهد تجمع معترضان در مقابل کاخ سفید و در موارد برخورد و درگیری آنان با نیروهای سرویس مخفی کاخ سفید و گارد ملی بود. در این تجمع، هزاران تن در برابر محوطه کاخ سفید برای ابراز همدردی با کشته شدن جورج فلوید سیاهپوست گردهم آمدند و پس از آن کاخ سفید به حالت قرنطینه کامل درآمد و تمامی دروازه های ورودی و خروجی آن بسته شد.

ترامپ پس از تجمع آدینه شب معترضان در مقابل کاخ سفید چندین بار از سرویس مخفی به خاطر اقداماتش تشکر نموده است. وی روز شنبه در پیغامی توییتری نوشت: شب گذشته سرویس مخفی در کاخ سفید عالی کار کرد. آن ها نه تنها بسیار حرفه ای، بلکه عالی بودند. من داخل و در حال نظارت بر همه تحرکات بودم و امنیتم بالاتر از این نمی توانست باشد.

رییس جمهوری آمریکا همچنین معترضان را در تهدید کرد در صورتی که قصد عبور از دیوار کاخ سفید را داشتند، با وحشی ترین سگ ها و بدترین سلاح ها روبه رو می شدند.

وی ساعاتی پیش نیز در چندین پیغام توییتری به استفاده از نیروهای گارد ملی تاکید نمود. ترامپ نوشت: شهرداران و فرمانداران دموکرات محکم باشید. این افراد آشوب طلب هستند. اکنون گارد ملی ما را فرابخوانید. دنیا در حال نظاره کردن و خندیدن به شما و جو [بایدن] خواب آلود است. آیا این چیزی است که آمریکا می خواهد؟ نه!!!

او در پیغامی دیگری گفت: به گارد ملی به خاطر کاری که شب گذشته بلافاصله پس از رسیدن به [شهر] مینیاپولیس در ایالت مینه سوتا انجام دادند، تبریک می گویم. آشوب طلبان چپگرای جنبش آنتیفا (ضدفاشیسم) و دیگران به سرعت سرکوب شدند. این کار باید همان شب اول توسط شهردار انجام می شد تا هیچ مسئله ای پیش نیاید!

در پی قتل جورج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی به دست یک پلیس سفیدپوست، اعتراض های گسترده ای سراسر آمریکا را فراگرفته است.

فلوید هفته گذشته (ششم خرداد) در شهر مینیاپولیس ایالت مینه سوتا به دست یک افسر سفیدپوست به نام درک شووین کشته شد. این افسر پلیس آدینه نهم خرداد ماه پس از بازداشت به قتل درجه سه متهم و سپس با وثیقه 500 هزار دلاری آزاد شد.

شهروندان خشمگین آمریکایی با وجود تهدیدهای ترامپ و هشدارهای مقام های ایالتی در اعتراض به نژادپرستی و قتل فلوید سیاهپوست، در چند روز اخیر تظاهرات کردند که در برخی شهرها به صحنه های اعتراضی و درگیری با نیروهای امنیتی منجر شد.

با شروع موج جدید اعتراض ها در آمریکا، برخی شهرها قانون منع آمدوشد به اجرا گذاشتند و در برخی مناطق نیز از جمله مینه سوتا، جورجیا، اوهایو، کلرادو، یوتا، دنور، کنتاکی و منطقه کلمبیا که شهر واشنگتن مهمترین بخش آن است، درخواست اعزام گارد ملی شد یا این گارد را برای یاری به نیروهای محلی در مقابله با معترضان فعال کردند.

افزون بر واشنگتن، در بیش از 40 شهر دیگر آمریکا منع آمدوشد اعلام شده که به این توضیح است: لس آنجلس، سانفرانسیسکو، بورلی هیلز، سانتا مونیکا، وست هالیوود، سان خوزه، دنور، میامی، اورنج کانتی، جکسونویل، اورلاندو، آتلانتا، شیکاگو، ایندیاناپولیس، لوئیزویل، دیترویت، مینیاپولیس، سنت پاول، کانزاس سیتی، آتلانتیک سیتی، روچستر، سینسیناتی، کلیولند، کلومبوس، دیتون، تولدو، پورتلند، یوجین، فیلادیلفیا، پیتسبورگ، چارلزتون، کلمبیا، میرتل بیچ، نشویل، دالاس، سان آنتونیو، سالت لیک سیتی، ریچموند، سیاتل، میلوااوکی، مدیسون.

همچنین، ایالت آریزونا به مدت یک هفته مقررات منع آمدوشد وضع نموده است. این ایالت به همراه ایالت های تگزاس و ویرجینیا شرایط فاجعه اعلام نموده که به این معنا است که همه نیروهای این ایالت ها می توانند برای سرکوب اعتراضات به کار گرفته شوند.

ایالت مینه سوتا نیز که شهر مینیاپولیس محل قتل فلوید سیاهپوست در آن واقع شده، همه بزرگراه های منتهی به این ایالت را مسدود نموده است.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "هزاران نفردر نیویورک علیه تبعیض نژادی در آمریکا دست به تظاهرات زدند برقراری منع آمدوشد در پایتخت و ده ها شهر آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزاران نفردر نیویورک علیه تبعیض نژادی در آمریکا دست به تظاهرات زدند برقراری منع آمدوشد در پایتخت و ده ها شهر آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید