واکنش مکرون به توئیت های انتقاد آمیز ترامپ

ایرنا نوشت: رئیس جمهوری فرانسه در واکنش به توئیت های ترامپ در انتقاد از پیشنهاد وی برای تشکیل ارتش اروپایی مستقل، گفت که پاریس متحد آمریکا است نه کشور دست نشانده واشنگتن.

واکنش مکرون به توئیت های انتقاد آمیز ترامپ

به گزارش خبرگزاری رویترز، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه به توئیت های دونالد ترامپ همتای آمریکایی خود در انتقاد از وی واکنش نشان داد. مکرون با تاکید بر اینکه پاریس و واشنگتن باید با احترام با یکدیگر برخورد نمایند گفت که فرانسه متحد آمریکا است نه کشور دست نشانده آن. ترامپ سه شنبه این هفته پس از دیدار دو روزه از پاریس به مناسبت بزرگداشت یکصدمین سالگرد انتها جنگ جهانی اول در چند توئیت توهین آمیز به انتقاد از فرانسه پرداخت. مکرون اضافه نمود: گمان نمی کنم مردم فرانسه از من انتظار داشته باشند که به توئیت ها پاسخ دهم. ترامپ فقط قصد بازی با مخاطبان داخلی خود را داشت.

رئیس جمهوری فرانسه درباره انتقاد ترامپ از پیشنهاد وی برای تشکیل ارتش مشترک اروپایی، توضیح داد: متحد (آمریکا) بودن به معنای کشور دست نشانده بودن نیست. ترامپ پیش از سفر به پاریس در پیامی توئیتری نوشت: رئیس جمهوری مکرون به تازگی گفته که اروپا باید ارتشی بسازد تا جلوی آمریکا، روسیه و چین از خود محفاظت کند. توهین آمیز است. وی در ادامه توئیت خود اضافه نمود: شاید بهتر باشد که اروپا ابتدا سهم عادلانه ای را در ناتو پرداخت کند که آمریکا به آن یاری مالی بسیاری نموده است.

اظهارات ترامپ در اشاره به گفت وگوی مکرون با رادیو اروپا یک فرانسه است که در آن از لزوم تشکیل ارتش واقعی در اروپا گفته بود. رئیس جمهوری فرانسه گفته بود: ما به اروپایی احتیاج داریم که به تنهایی و بدون وابستگی به آمریکا و به شکل مستقل تری بتواند از خود دفاع کند. در سال های گذشته، پیشنهادهایی درباره چگونگی همکاری دفاعی نزدیک تر بین دولت های اروپایی مطرح شده است.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا از سال 2003 و بر اساس سیاست دفاعی و امنیتی مشترک خود 34 ماموریت مشترک را زیر پرچم اتحادیه اروپا انجام داده اند. این در شرایطی است که ترامپ همواره از از اینکه اعضای ناتو سهم خود را از هزینه های دفاعی به درستی پرداخت نمی نمایند، گلایه داشته است. کشورهای عضو پیمان ناتو در سال 2014 توافق نموده بودند که ظرف 10 سال به تدریج بودجه نظامی خود را به 2 درصد از فراوری ناخالص ملی افزایش دهند. با این وجود تاکنون تنها برخی کشورها مانند انگلیس، یونان، ایسلند و لهستان مرز مشخص شده را پشت سر گذاشته اند.

49311

منبع: خبرآنلاین

به "واکنش مکرون به توئیت های انتقاد آمیز ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش مکرون به توئیت های انتقاد آمیز ترامپ"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید