وزیر خارجه لهستان: ایران را به نشست ورشو دعوت نکردیم، روسیه در نشست شرکت نمی کند

وزیر امور خارجه لهستان از عدم دعوت نمایندگان ایران و روسیه به نشست ضد ایرانی ورشو اطلاع داد.

وزیر خارجه لهستان: ایران را به نشست ورشو دعوت نکردیم، روسیه در نشست شرکت نمی کند

به گزارش خبرنگاران، به نقل از خبرگزاری واژو، جاکیچ کژاپوتوویژ، وزیر امور خارجه لهستان روز دوشنبه مدعی شد: ما نمایندگان ایران را دعوت نکردیم، چراکه باعث می شد نتوانیم مذاکراتی عادی داشته باشیم. ایرانی ها از زبانی استفاده می نمایند که قبول آن - در این مورد برای لهستان - سخت است.

وی همچنین درخصوص موضع لهستان نسبت به برجام گفت: ما مخالف اتحادیه (اروپا) نیستیم. ما عضو این جامعه هستیم و هم عقیده ایم که این توافق (برجام) نقش مثبتی ایفا می نماید.

کژاپوتوویژ در ادامه اظهار کرد که فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را به عنوان اولین مسئول از وجود نشست ورشو حول محور خاورمیانه آگاه ساخته است.

وی در ادامه ادعا کرد: در جلسات روابط خارجی اتحادیه اروپا گوش زد کردیم که اتحادیه اروپا نمی تواند در مقابل آمریکا در خاورمیانه بایستد و وانمود کند که توافق (هسته ای) با ایران پس از خروج کشور اصلی و با قطع رابطه شرکت های اروپایی با ایران، بدون تغییر باقی می ماند.

وزیر امور خارجه لهستان در پاسخ به سوال خبرنگاری که درباره حضور سرگئی لاوروف در نشست ضدایرانی ورشو می پرسید، گفت: روسیه اعلام نموده است که در این نشست شرکت نخواهد کرد.

وی در ادامه اضافه کرد: این مسئله نشان دهنده آن است که روسیه به این کنفرانس علاقه ای ندارد. جای شرم است، چراکه روسیه نقش بزرگی در خاورمیانه بازی می نماید.

به گزارش خبرنگاران، مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا هفته گذشته از قصد کشورش و لهستان برای برگزاری نشستی در ورشو برای آنالیز وضعیت خاورمیانه اطلاع داد و گفت که تمرکز این نشست روی ایران قرار گرفته است. وی همچنین گفت که از کشورهای سراسر دنیا دعوت خواهد شد تا در این رویداد حضور یابند.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم روز دوشنبه پیش از شروع نشست شورای روابط خارجی اروپا در بروکسل درجمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا در نشست ورشو که قرار است با تمرکز روی ایران برگزار گردد شرکت می نماید یا نه؟ پاسخ داد: من در آن روزها قرار است در نشست اتحادیه آفریقا شرکت کنم. بنابراین، در روزهای برگزاری این نشست در بروکسل و حتی در اروپا حضور ندارم.

در این حین، فرانسه نیز اعلام نموده است که هیچ کدام از دیپلمات های ارشدش را به این نشست نمی فرستد. همچنین آلمان و انگلیس تا بدین لحظه برای شرکت در این نشست تصمیمی اتخاذ ننموده اند.

دبیر: آرش محمدیان

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "وزیر خارجه لهستان: ایران را به نشست ورشو دعوت نکردیم، روسیه در نشست شرکت نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر خارجه لهستان: ایران را به نشست ورشو دعوت نکردیم، روسیه در نشست شرکت نمی کند"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید