کنترلی بر بازار برنج نیست

به گزارش وبلاگ 2012، مهسا طالبی - رشت-خبرنگار: گیلان دومین استان فراوریکننده برنج کشور است و به طور میانگین 750 هزار تن برنج سفید در آن فراوری می گردد.

کنترلی بر بازار برنج نیست

به گفته متولیان جهاد کشاورزی استان، شرایط آب و هوایی مناسب طی امسال منجر به افزایش 8 تا 10 درصدی فراوری برنج سفید در استان شده است. کشاورزان با افزایش هزینه های کشت از دستمزد نشاکار گرفته تا نهاده های کشاورزی روبروند، اما از طرف دیگر امیدوارند در سرانجام سال زراعی بتوانند محصول خود را با قیمت مناسب همگام با افزایش هزینه فراوری به فروش برسانند، این در حالی است که حضور دلالان و واسطه ها در بازار برنج موجب می گردد آنها نتوانند سود مناسبی از فروش محصول کسب نمایند.

پیش از برداشت، قیمت هر کیلو برنج هاشمی و دم سیاه در استان به مرز 26 هزار تومان رسید، اما اکنون در استان قیمت این ارقام به شدت با کاهش روبرو است. در گیلان قیمت این ارقام بین 11 هزار و 500 تا 14 هزار تومان در هر کیلوست، اما در سایر نقاط کشور، به خصوص نوع مرغوب آن در قالب بسته بندی های شرکت های مختلف گاه به کیلویی 30 هزار تومان هم می رسد.

در حال حاضر بین بسته بندی شرکت هایی که برند هستند، برنج مرغوب استان مانند هاشمی از کیلویی 22 تا 30 هزار تومان عرضه می گردد و بسته بندی ها 10 کیلوگرمی است، اما در بازار گیلان کشاورزان ناچارند اغلب در همان کارخانه برنجکوبی بخش زیادی از برنج خود را بفروشند تا بتوانند بدهی خود را پرداخت نمایند و سپس مقدار کمی از آن را که نیم دانه است، مصرف نمایند.

  • سودی به برنجکاران نمی رسد

یک برنجکار رشتی در گفت وگو با وبلاگ 2012 به فروش محصول خود به فردی که در کار فروش برنج است، اشاره می نماید و می گوید: محصولم را به دلیل بدهی فروختم. یک کیسه 80 کیلویی برای خودم نگه داشتم که برنج سالم بوده و یک کیسه هم 50 کیلویی و نیم دانه است. بقیه برنج را که محصول یک هکتار مزرعه است، فروخته ام.

بهمن حق پرست با اشاره به این که سودی به برنجکاران نمی رسد، ادامه می دهد: قطعا فروشنده به همین صورت آن را نمی فروشد. ابتدا برنج ها را جداسازی و الک می نماید و بعد به چند برابر قیمت می فروشد. وقتی به این برنجکار می گوییم قیمت برنج بعضی شرکت های برند به کیلویی 30 هزار تومان هم می رسد، تعجب می نماید و می گوید: اگر با چنین رقمی برنجکار می توانست محصولش را بفروشد وضعش خوب می شد.

ما حتی ابزارآلات اختصاصی برای کشت برنج نداریم و باید کارگر بگیریم تا با ماشین های مکانیزه قسمتی از عملیات کشت انجام گردد. حق پرست اظهار می نماید: طبق اعلام امسال سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان، نرخ حق العمل کاری شالیکوبی های سنتی به ازای هر کیلوگرم شلتوک 3700 ریال و شالیکوبی های مدرن 4 هزار ریال است. به همین علت من و بسیاری از برنجکاران دیگر در ازای کوبیدن برنج، محصول خود را به کارخانه شالیکوبی فروختیم.

  • دست های پنهان در بازار برنج

با نگاهی به وضعیت بازار برنج گیلان می توان نتیجه گرفت که امسال نیز عملا سودی به برنجکار نمی رسد. قیمت ها را دست های پنهان این بازار مشخص خواهند کرد و سود نهایی را همان ها می برند. در این خصوص معاون بهبود فراوریات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان از نبود نظارت بر کار دلالان برنج انتقاد می نماید و می گوید: هیچ کنترلی بر واسطه گری بازار محصولات کشاورزی از جمله برنج وجود ندارد.

مسعود الماسی با اشاره به سال خوب برای برنجکاران و پیش بینی فروش مناسب محصول می افزاید: یکی از مسائلی که موجب می گردد برنجکاران نتوانند سود خوبی از فروش برنج داشته باشند، واردات برنج خارجی است. خوشبختانه به دستور دولت، توزیع برنج خارجی در بازار به بعد از فروش برنج های داخلی موکول شده است، اما مهم ترین عاملی که موجب می گردد قیمت برنج از مزرعه تا بازار تفاوت کمتری داشته باشد، کوتاه تر شدن دست دلالان برنج است.

وی بیان می نماید: در حال حاضر کنترلی بر دلالی در محصولات کشاورزی از جمله برنج وجود ندارد. اگرچه بعضی از واسطه های منصف تسهیل نماینده فروش برنج داخلی در بازار هستند، اما اگر نظارتی بر کار آنها وجود داشته باشد، سود بیشتری از فروش برنج نصیب برنجکاران خواهد شد. به گفته معاون بهبود فراوریات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان، قیمت فروش برنج به صورت عمده 7 درصد کمتر از فروش این محصول به صورت جزئی است. با این حال آنالیز وضعیت قیمت در سایت های آنلاین فروش برنج نشان می دهد این تفاوت قیمت بین 7 تا 32 درصد است.

  • نگرانی برنجکاران

همزمان با ورود برنج جدید به بازار، برنجکاران نگران عرضه برنج های خارجی وارداتی به فروشگاه ها هستند. پیشتر نیز صادق حسنی نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به قدرت بسیار زیاد رانت خواران در حوزه واردات برنج گفته بود: قیمت برنج را در بازار، سازمان ها و عده ای از افراد غیر رسمی مشخص می نمایند و وزارت جهاد کشاورزی نقش چندانی در این زمینه ندارد. وی تاکید نموده بود: طبق آمار مجلس، کشور ما در بدبینانه ترین حالت به واردات 500 هزار تن برنج احتیاج دارد، اما به واسطه کارشکنی دلال ها 2 میلیون تن برنج وارد کشور می گردد. به گفته این نماینده، واردنمایندگان برنج از ارز 4200 تومانی برای واردات این محصول استراتژیک استفاده می نمایند، اما قیمت بالای برنج وارداتی در بازار نشان می دهد که افزایش قیمت آن از سوی دست های پنهان انجام می گردد.

در همین زمینه دبیر انجمن برنج کشور در گفت وگو با وبلاگ 2012 بیان می نماید: برنجی که امروز عرضه می گردد به هیچ عنوان دست فراورینماینده نیست، بلکه از دست فراورینماینده درآمده است و توسط کارخانه داران یا دلالان به فروش می رسد. وضعیت به گونه ای شده که وقتی از مغازه داران و دلالان دلیل گرانی برنج را می پرسیم، می گویند مگر ما از گوشت فروشان و مرغ فروشان کمتریم!؟

جمیل علیزاده شایق می گوید: اگر همه ما قیمت تمام شده هر محصول به علاوه سود عادلانه آن را درنظر بگیریم، مشکل حل خواهد شد. وی بیان می نماید: قیمت عادلانه برنج در این مقطع، از 13 هزار تا 13 هزار و 500 تومان نباید بیشتر باشد. تا چند وقت پیش نیز همین قیمت بود. برنجکاران محروم ترین و مظلوم ترین قشر در زمینه افزایش قیمت ها هستند. برنج زیر دست آنها به عمل آمده است. اگر فروشندگان برنج مقداری انصاف داشتخ باشند، مسئله ای پیش نخواهد آمد.

  • عوامل افزایش فراوری برنج در گیلان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان می گوید: 35 درصد برنج مصرفی کشور در شالیزارهای استان فراوری می گردد. علی درجانی ادامه دهد: افزایش سطح زیر کشت ارقام پرمحصول، شرایط مساعد آب و هوایی، استفاده از دانش کشاورزی در مزارع و تامین بذر مناسب از مهم ترین عوامل افزایش فراوری برنج در امسال است.

منبع: همشهری آنلاین

به "کنترلی بر بازار برنج نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنترلی بر بازار برنج نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید