کیت کرونا در بازار آزاد 2 میلیون تومان ، وزارت بهداشت در دیوار کیت کرونا می فروشد؟

به گزارش وبلاگ 2012، در ابتدای آغاز ویروس کرونا به گفته وزیر بهداشت کیت آزمایشگاهی نداشتم و چمدانی وارد می شد. بعد از آن خبر رسید که ایران در فراوری کیت هم خودکفا شده و مسئله ای در تامین و فراوری آن نداریم. اگرچه بعضی از آزمایشگاه ها به خصوص در شهرهایی جز تهران با کمبود کیت روبرو اند. اما آگهی هایی در سایت دیوار وجود دارد که می گوید شما می توانید هر تعداد کیت تشخیص کرونا لازم دارد بخرید. و حتی در خانه تست بدهید.

کیت کرونا در بازار آزاد 2 میلیون تومان ، وزارت بهداشت در دیوار کیت کرونا می فروشد؟

فروش کیت کرونا در دیوار

خریدن کیت تشخیص کرونا ساده است. اگر فردی جزء کادر درمان هم نباشد می تواند با یک تلفن ساده یک کامیون کیت بخرد. قیمت این کیت ها هم گران نیست. بسته به تعداد خرید یا شهر محل استفاده، قیمت کیت ها متفاوت است.

به گفته یکی از فروشندگان آگهی دیوار قیمت دولتی هر کیت 80 هزار تومان است. همین کیت در بازار ناصر خسرو بین 180 تا 200 هزار تومان است. اما کیت های آنها ارزانتر است.

یمی از فروشندگان می گوید قیمت را بر اساس تعداد و محل فروش معین می نماید. یا به قول خودش فروش بر اساس دهک گذاری انجام می گردد. مثلا قیمت کیت در شهرستان چون در دهک دوم قرار دارند نباید بیشتر از 120 هزار تومان باشد. او کیت را 80 هزار تومان می فروشد و سود 40 هزار تومانی هم برای خریدار در نظر می گیرد.

این کیت شبیه دستگاه تست قند خون است. فروشنده دیگری همین کیت را 70 هزار تومان می فروشد. اما می گوید این قیمت برای تعداد بالاست، 20 هزار کیت، هر کدام 70 هزار تومان. برای زیر این تعداد، قیمت هر کیت 80 هزار تومان است.

اما آگهی های دیگری هم وجود دارد که قیمت کیت های تشخیص کرونا در آن 90، 130 و 140 هزار تومان است. اما قیمت بالاتر از این هم وجود دارد. کیت تشخیص فوری کرونا بین یک تا دو میلیون تومان قیمت دارد. در یک آگهی نوشته شده است: کیت تست سریع کرونا. در مدت زمان 20 دقیقه. به وسیله بزاق دهان. تا 95 درصد تشخیص درست. تعداد فقط 7 عدد باقی مانده، فروش به صورت عمده. قیمت دو میلیون تومان

اینها احتمالا کیت های سریع تشخیص کروناست که بر اساس پیگیری های وبلاگ 2012 از چند آزمایشگاه معین شد که به تست سریع معروفند و هزینه تست آن در آزمایشگاه حدود یک میلیون تومان است اما جواب تست را فورا اعلام می نماید. اگرچه مسئول آزمایشگاه می گوید بعید است کسی در خانه بتواند خودش این تست را انجام دهد. چون نمونه باید از بزاق دهان و بینی گرفته گردد و کار تخصصی است.

اما این فروشندگان مدعی هستند که این کیت ها به کار همه می آیند. چه برای استفاده در خانه و چه برای آزمایشگاه.مردم می توانند به راحتی از این کیت ها مانند کیت های قند خون استفاده نمایند. اما پیگیری از چند آزمایشگاه نشان می دهد نه انجام تست PCR در منزل ممکن است و نه تست خون و نه موارد دیگر. بنابراین این کیت ها مشتری خانگی ندارند.

عمده مشتری آنها احتمالا آزمایشگاه ها هستند. آزمایشگاه هایی که ترجیح می دهند هر کیت تشخیص کرونا را 10 هزار تومان ارزانتر از قیمت دولتی آن تهیه نمایند. چون برای آنها مقرون به صرفه تر است.

اما کیت های تشخیص کرونا در حالی سر از بازار سیاه درآورده که بعضی از پایگاه های سلامت از نبود کیت آزمایشی می گویند و بیماران دارای علائم این ویروس را سرگردان به صف های طولانی دیگر مراکز درمانی پاس می دهند.

در فروردین سال جاری نیز کشور با کمبود کیت آزمایش کرونا روبرو بود و در بعضی از استان ها مثل بوشهر موجب تشکیل صف های طولانی شد. حالا هم شرایط کم وبیش همینطور است اما در بازار آزاد کیت کرونا به وفور پیدا می گردد.

آگهی فروش کیت تشخیص کرونا در سایت دیوار

مجوز وزارت بهداشت و انستیتو پاستور برای فروش آزاد

اما این کیت ها از کجا آمده و آیا مجوز دارند؟

براساس اظهارات فروشندگان کیت کرونا در سایت دیوار، وزارت بهداشت به آنها مجوز فراوری، فروش و پخش داده است. نهادهای دولتی و نظامی هم سفارش فراوری کیت به آنها می دهند. یکی از آنها ادعا می نماید مجوز وزارت بهداشت را دارد و مستقیما با بنیاد برکت کار می نماید.

به گفته او این کیت تنها کیت در کشور است که حساسیت 94 درصدی دارد. همچنین مدعی است که بافرگذاری این کیت ها تا حدی دقیق صورت گرفته که به کشورهای مختلف صادر می گردد.

به گفته فردی دیگر، وزارت بهداشت تمام بافر ها و آنزیم ها را به طور مستقیم از آلمان وارد می نماید ولی فیزیک و نوار کنترل کیت ایرانی است. کیت ها روزانه فراوری می شوند و می توان آنها را تا پنج سال در یخچال نگه داشت.

او با اطمینان می گوید که وزارت بهداشت تنها برای این کیت یک نامه با این محتوا داده: جهت پخش، توزیع و فروش و ارائه به مراکز دولتی، خدماتی، اجتماعی، بیمارستانی و آزمایشگاهی کل کشور. همچنین جواز این کیت را هم معاونت آقای دکتر نمکی داده و تایید نموده و هم انستیتو پاستور.

صاحبان این آگهی ها و فروشندگان کیت ها فقط در تهران نیستند و در شهرهای کرج، تبریز و مشهد نیز کاسبی می نمایند.

کشور در موج چهارم ویروس کرونا واقع شده است. تعداد فوت شدگان به 500 نفر در روز رسیده و بعضی از درمانگاه ها کیت تشخیص کرونا ندارند. لزوم شناسایی و غربالگری مبتلایان برای عبور از این موج و جلوگیری از وقوع فاجعه ای بزرگتر احتیاج حال حاضر کشور است. با توجه به این شرایط چرا این کیت ها باید در بازار آزاد با نرخ های بالا فروخته گردد؟ وزارت بهداشت باید به این سوال پاسخ دهد!

منبع: تجارت نیوز

به "کیت کرونا در بازار آزاد 2 میلیون تومان ، وزارت بهداشت در دیوار کیت کرونا می فروشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کیت کرونا در بازار آزاد 2 میلیون تومان ، وزارت بهداشت در دیوار کیت کرونا می فروشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید