یگان حفاظت میراث فرهنگی منشور دار شد

به گزارش وبلاگ 2012، منشور اخلاقی و عملی یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با در اولویت قرار دادن صحت عمل و تقویت باورهای دینی و اسلامی، اخلاق مداری مبتنی بر آموزه های دینی نظیر وجدان کاری و امانت داری، تکریم ارباب رجوع، رعایت حقوقی شهروندی، قانون گرایی و پرهیز از اقدامات سلیقه ای در انجام وظایف رونمایی شد.

یگان حفاظت میراث فرهنگی منشور دار شد

به گزارش وبلاگ 2012، به نقل از راوبط عمومی معاونت یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، در نشست تخصصی فرماندهان، معاونان و مدیران یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که صبح روز یکشنبه - 10 بهمن - برگزار گردید، علاوه بر رونمایی از منشور اخلاقی و عملی یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، سامانه امنیت پایدار نیز افتتاح شد.

براین اساس این سامانه جامع با درگاه yeganichto.ir در راستای تحقق سیاست های کلان در حوزه های تاریخی و فرهنگی راه اندازی شده است و از این پس در دسترس فرماندهان یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی سراسر کشور قرار می گیرد.

اطلاعات جامع 32 هزار اثر ثبت ملی نظیر اطلاعات اصلی ثبت، نوع اثر، موقعیت اثر، فاصله اثر تا اثر همجوار، میانگین بازدیدکنندگان در یک ماه از اثر نیز به وسیله این سامانه در اختیار یگان های حفاظت سراسر کشور قرار می گیرد.

باید حمایت از میراث بانان در جهت قانون پیگیری گردد

میرهادی قره سید رومیانی، معاون امور مجلس و حقوقی سازمان میراث فرهنگی، نیز در این نشست رویکرد یگان حفاظت میراث را در صیانت از اموال و اماکن تاریخی جهادی دانست و گفت: عملکرد این یگان در توسعه گردشگری نیز موثر است. خوشبختانه به نظر می رسد این یگان یکی از مجموعه های پیروز است که اهداف سازمانی را به جد دنبال می نماید.

وی اضافه نمود: سازمان میراث فرهنگی یک نگرش ویژه و تمرکز بر حمایت از این یگان در موضوعات قانونی، اجرایی و بودجه ای دارد.

او بیان کرد: برای حمایت و تحت پوشش قرار دادن این یگان و پرسنل آن برنامه های ویژه ای داریم، کسی که از میراث فرهنگی دفاع و در این جهت جان خود را تقدیم می نماید، در حکم شهید است و وظیفه ما این است که موضوع حمایت از میراث بانان را در جهت قانون گذاری پیگیری کنیم.

وی رویکرد یگان حفاظت میراث فرهنگی را رویکردی جهادی دانست و گفت: این یگان کارآمدی خود را در صیانت از اموال و اماکن میراث فرهنگی به خوبی نمایش داده است.

رومیانی همچنین درباره تغییر شرایط کارکنان قراردادی نیز شرح داد: به نظر می رسد اگر بتوانیم نقشه های منطقه ای در حوزه میراث را توسعه دهیم، به پیروزیت های بیشتری دست پیدا می کنیم. ارتقاء انگیزه خدمتی کارکنان با تبدیل شرایط و تمرکز بر این مهم می تواند در فرایند پیروزیت ها موثر باشد.

حمایت از اموال و اشیای تاریخی با همکاری سمن ها

معاون امور مجلس و حقوقی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری بیان کرد: جلب مشارکت های مردمی و استفاده از همکاری سمن ها در فرایند حمایت از اموال و اشیاء تاریخی نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

وی در ادامه تمرکز بر توسعه گردشگری را حائز اهمیت دانست و گفت: یگان حفاظت از میراث در خط مقدم با گردشگران به ویژه گردشگران خارجی است و با برخورداری از منشی مطلوب می توانیم علاوه بر ارائه خدمات انتظامی، به توسعه گردشگری نیز یاری کنیم.

رومیانی گفت: در سازمان میراث فرهنگی این عزم وجود دارد که در حوزه های مختلف شامل قانونی و بودجه ای از یگان حفاظت و کارکنان این یگان حمایت گردد.

کشف بیش از 15 هزار شی ء با مشارکت مردم در امسال

سردار امیر رحمت الهی، فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی نیز در این نشست تأکید کرد: از 35هزارو 25 شی بدل و اصلی که کشف و ضبط شده است، 15 هزارو 761 مورد به واسطه همکاری مردم و با استفاده از اخبار و گزارش های مردمی بود.

وی گفت: آنالیز روش های تأمین حفاظت اطمینان بخش با تمرکز بر حفاظت الکترونیک و شیوه های پیشگیری وضعی، آنالیز چگونگی استفاده از ظرفیت های اجتماعی در حفاظت و ارزیابی عملکرد 10 ماهه یگان ها در حوزه مشارکت های اجتماعی، آنالیز نقش و صندلی حفاظت در توسعه گردشگری و روش های هم افزایی در ارتقای احساس امنیت گردشگران باید مورد توجه قرار گیرند.

او با بیان این که در حال حاضر دو هزار و 119 پرسنل کادر و 662 پرسنل وظیفه یگان حفاظت امنیت موزه ها و آثار میراث فرهنگی را بر عهده دارند، بر مأموریت های چندوجهی یگان حفاظت میراث فرهنگی تاکید نمود و گفت: بخش عمده ای از این وظایف جنبه حفاظتی دارد که برجسته ترین بخش مأموریت یگان را در بر می گیرد و دامنه گسترده ای دارد. سایر وظایف این یگان نیز شامل جنبه های امنیتی، انتظامی، اطلاعاتی است.

او همچنین درباره راه اندازی سامانه جامع امنیت پایدار برای اماکن تحت پوشش و سطح بندی حفاظتی آثار، بیان کرد: این سامانه جزو برنامه هایی است که یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی آن را پیگیری می نماید. در واقع در فرایند ماموریت منظم، چهاررکن مهم وجود دارد که براین اساس سازماندهی، تجهیز، آموزش و اجرای ماموریت حائز اهمیت است.

30 میلیارد ریال صرفه جویی با آمایش سرزمینی کارکنان یگان حفاظت

رحمت اللهی ، سازماندهی و آمایش سرزمینی کارکنان را از جمله اقدامات اولویت داری بیان کرد که در زمان حاضر انجام و نهایی شده و 30 میلیارد ریال نیز صرفه جویی در هزینه ها داشته است.

او ادامه داد: جلوگیری از خروج نیروها، اهتمام به شایسته سالاری و جذب افسران ارشد نیروی انتظامی به عنوان فرماندهان یگان، تغییر ساختار، ایجاد دو عنوان شغلی خاص با عناوین مراقب آثار تاریخی برای صف و کارشناس امنیتی و تاریخی برای ستاد، برخورداری از لباس متحدالشکل و اختصاص سهمیه سربازان دانش آموخته از دیگر اقداماتی است که انجام شد یا در حال اجرا است.

فرمانده یگان حفاظت گفت: توزیع 400 سری تجهیزات دفاعی خریداری شده در رده ها، راه اندازی شبکه رادیویی در سراسر کشور، برقراری ارتباط رادیویی با بعضی مراکز انتظامی در شرایط اورژانسی، برقراری اتوماسیون یگان در 31 استان، انعقاد قرارداد آموزشی و پژوهشی با دانشگاه علوم انتظامی امین و تدوین کتاب مدیریت جرائم علیه میراث فرهنگی و آماده انتشار از دیگر اقدامات صورت گرفته است.

لایجه میراث بانان به مجلس رفت

رحمت اللهی تشکیل اداره کل اجتماعی و استفاده از ظرفیت های مردم نهاد را از دیگر اقدامات یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دانست و گفت: 283 اقدام متنوع در حوزه جلب مشارکت اجتماعی و تفاهم نامه مشترک با جامعه هدف صورت گرفته است. همچنین 15 مورد بازدید میدانی انجام و دستورالعمل اسکورت اموال فرهنگی تدوین شده است، ما از همکاری ناجا برای انتقال این اموال نیز برخورداریم.

رحمت اللهی با اشاره به ارسال لایحه میراث بانان به مجلس، اضافه نمود: این لایحه برای برخورداری از مزایای حمایتی ارائه شد.

او همچنین به لزوم دادن بودجه مستقل به یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تأکید کرد و گفت: بازنگری ساختار تشکیلات و تبدیل استخدام افراد از قراردادی به پیمانی و رسمی حائز اهمیت است.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی با اشاره به تشکیل اداره مشارکت های اجتماعی با هدف مطلع سازی عمومی گفت: استفاده از ظرفیت های سازمان های مردم نهاد و سایر سازمان های مربوط یکی از اولویت هایی است که یگان حفاظت بر آن تأکید دارد.

رحمت الهی اضافه نمود: از 35هزار و 25 شیء بدل و اصلی که کشف و ضبط شد، 15 هزار و 761 مورد به واسطه همکاری مردم و با استفاده از اخبار و گزارش های مردمی بود. در واقع از 1058 متهم با اتهام هایی از جمله حفاری های غیرمجاز، تخریب، تخریب و فروش اموال تاریخی دستگیر شدند، دستگیری 949 نفر با استفاده از اخبار و گزارش های مردمی محقق شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "یگان حفاظت میراث فرهنگی منشور دار شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یگان حفاظت میراث فرهنگی منشور دار شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید